Kvalita ovzdušia na Slovensku
Aktuálne údaje o kvalite ovzdušia sú zverejňované na stránkach Slovenského hydrometeorologického ústavu, v časti "Spravodajstvo kvality ovzdušia"
Výsledky monitorovania ovzdušia ukazujú, že v mnohých oblastiach sa od roku 2005 kvalita ovzdušia v Slovenskej republike zlepšila. V súčasnosti máme 12 oblastí riadenia kvality ovzdušia, pričom pôvodne ich bolo až 19. Celkovo sa znížila aj ich rozloha. Napriek tomu má väčšina krajín EÚ, vrátane Slovenska, dlhodobé problémy s kvalitou ovzdušia, najmä čo sa týka limitných hodnôt pre drobný prach – takzvané jemné prachové častice PM10, PM2,5 a oxidy dusíka NOx a tiež cieľovej hodnoty pre benzo(a)pyrén.
Na ochranu obyvateľstva pred mimoriadnym znečistením ovzdušia slúži smogový varovný systém. Mimoriadne znečistenie nastáva vtedy, ak koncentrácie znečisťujúcich látok prekročia hodnoty výstražného prahu.
Hlavnou príčinou súčasného znečistenia ovzdušia sú najmä emisie z vykurovania domácností a emisie z dopravy, ako aj vysoké koncentrácie pozadia (znečistenie, kde nie je možné priamo určiť zdroj emisií). Na riešenie problémov s kvalitou ovzdušia Slovenská republika prijala v roku 2013 Stratégiu pre redukciu PM10 (pdf, 128 kB).
UZNESENIE VLÁDY SLOVENSKEJ REPUBLIKY č. 77 z 11. februára 2013 k Stratégii pre redukciu PM10 (pdf, 32 kB)