hlavná stránka
ikona InstagramInstagram | ikona FacebookFacebook | ikona hľadaťVyhľadávanie | iconEnglish

Výberové konanie na pozíciu riaditeľa Národnej zoologickej záhrady Bojnice

Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky ako zriaďovateľ príspevkovej organizácie Národná zoologická záhrada Bojnice so sídlom v Bojniciach vyhlasuje v zmysle zákona č. 552/2003 Z. z. o výkone práce vo verejnom záujme v znení neskorších predpisov výberové konanie na obsadenie funkcie
riaditeľa Národnej zoologickej záhrady Bojnice

Národná zoologickej záhrady Bojnice je jedinou štátnou zoologickou záhradou v SR. V rámci svojich aktivít vystavuje živé exponáty, chová ohrozené druhy zvierat, výchovne a edukačne vplýva na verejnosť v oblasti životného prostredia a ochrany biodiverzity, spravuje národné záchytné centrum pre zhabané a zaistené živočíchy, odborní pracovníci aktívne spolupracujú s orgánmi CITES či Štátnou ochranou prírody SR, zabezpečuje trvalú starostlivosť o hendikepované živočíchy v rámci prevádzky rehabilitačnej stanice pre zranené vzácne živočíchy z prírody.
Náplň práce:

riaditeľ Národnej zoologickej záhrady Bojnice plní úlohy v oblasti Tvorby stratégií, prognóz a koncepcií v oblasti ochrany prírody a krajiny
s celoštátnym dosahom a medzinárodným dosahom
a v oblasti Koordinovania celoštátnych a medzinárodných systémov
v multidisciplinárnych programoch Európskej únie alebo programov iných medzinárodných organizácií (napr. pre výskum, vývoj a nové technológie),
najmä:

  1. Riadi, koordinuje a zabezpečuje plnenie úloh Národnej zoologickej záhrady (ZOO) Bojnice.
  2. Koordinuje celoštátne, medzinárodné systémy pri záchrane ohrozených druhov živočíchov chovom v zajatí pri rešpektovaní národných a medzinárodných dohôd usilujúcich sa o čo najširšiu genetickú diverzitu, programy chovateľskej spolupráce k reintrodukcii do voľnej prírody.
  3. Riadi a koordinuje projekty a programy environmentálnej výchovy vrátane spolupráce so školami a rôznymi vzdelávacími organizáciami. Riadi spracovanie dokumentácie o chovateľskej práci a jej výsledkoch.
  4. Spolupracuje s orgánmi a organizáciami pri dodržaní zákona na ochranu prírody, zákona na ochranu zvierat, CITES, medzinárodných konvencií a dohovorov.
  5. Zabezpečuje koncepčné opatrenia a kontrolu zaistenia všetkých potrieb zvierat chovaných v ZOO. Zabezpečuje kontrolu správnej výživy, veterinárnej starostlivosti vrátane prevencie, umiestnenia v zodpovedajúcom prostredí, humánneho prístupu k chovným zvieratám. 6. Spracováva a realizuje program chovateľskej práce založený
  6. na uplatňovaní biologických poznatkov, na princípoch spolupráce zoologickej záhrady v európskom a svetovom meradle.
  7. Zodpovedá ministrovi životného prostredia Slovenskej republiky (ďalej len „minister“) za plnenie úloh a kompetencií ZOO.
  8. Spolupracuje pri vypracovaní plánu úloh a činnosti na príslušné obdobie v súlade s požiadavkami MŽP SR a schváleného rozpočtu. Zodpovedá za plnenie plánu činnosti a účelné využívanie finančných a hmotných prostriedkov.
  9. Rozhoduje o využití finančných prostriedkov na zabezpečenie odborných činnosti ZOO v rámci schváleného rozpočtu.
  10. Predkladá ministrovi plán úloh na príslušný kalendárny rok, odpočet plnenia úloh v termíne určených MŽP SR, informáciu o plnení finančného vzťahu k MŽP SR v zmysle kontraktu uzatvoreného na príslušný rok v zákonnom stanovenom termíne.
  11. Zodpovedá za majetok a zmluvné záväzky. Plní úlohy štatutára ZOO (riadi pracovnoprávne, mzdové a sociálne vzťahy zamestnancov ZOO, vydáva organizačný poriadok, pracovný poriadok, rokovacie poriadky, vnútorné organizačné a riadiace predpisy, určuje organizačnú štruktúru ústavu, rozsah pôsobnosti, úlohy a vzájomné vzťahy organizačných útvarov, ako aj rozsah oprávnení a zodpovednosti vedúcich zamestnancov a iné).

Požadované kvalifikačné predpoklady:

Špecifické kritériá a požiadavky na uchádzačov:

  1. zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov, ii. zákona č. 15/2005 Z. z o ochrane druhov voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín reguláciou obchodu s nimi a o zmene
  2. a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov,
  3. zákona č. 150/2019 Z. z. o prevencii a manažmente introdukcie a šírenia inváznych nepôvodných druhov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov,
  4. zákona č. 39/2007 Z. z . o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov,
  5. zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov,
  6. zákona č. 343/2015 Z. z. o verejnom obstarávaní v znení neskorších predpisov,
  7. zákona č. 552/2003 Z. z. o výkone práce vo verejnom záujme v znení neskorších predpisov.

Iné kritériá:

o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov.
Od úspešného vybraného uchádzača sa bude požadovať overenie bezúhonnosti prostredníctvom výpisu z registra trestov.

Nástupný plat:
od 2 500,00 EUR v závislosti od skúseností vybraného uchádzača

Zoznam požadovaných dokladov:

Prihlasovanie sa do výberového konania:
Žiadosť o zaradenie do výberového konania spolu s požadovanými dokladmi môžu uchádzači podať do 17. apríla 2024 buď

  1. v listinnej podobe na adresu: Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky, osobný úrad, Nám. Ľ. Štúra 1, 812 35 Bratislava s označením na obálke (VK 5/2024/R-ZOOa ,,NEOTVÁRAŤ")
  2. v elektronickej podobe na
    (maximálna kapacita odoslanej správy je 10MB)

Rozhodujúcim je dátum podania na poštovej pečiatke alebo dátum podania v podateľni Ministerstva životného prostredia SR. Uchádzači, ktorí zašlú prihlášky po stanovenom termíne, nebudú do výberového konania zaradení. Žiadosť o zaradenie do výberového konania a ostatné požadované dokumenty podané v elektronickej podobe doručí uchádzač aj v listinnej podobe najneskôr v deň výberového konania pred jeho začatím.

Informácie o priebehu výberového konania:

Výberové konanie sa skladá z nasledujúcich častí:

  1. prezentácie koncepcie rozvoja a riadenia uchádzačom,
  2. overenia odborných vedomostí uchádzača potrebných na výkon obsadzovanej funkcie,
  3. overenia osobnej motivácie, osobnej integrity a interpersonálnych zručností uchádzača potrebných na výkon obsadzovanej funkcie.

Jednotlivé časti výberového konania sa overujú v rámci osobného pohovoru s uchádzačom. Na to, aby uchádzač vyhovel vo výberovom konaní a mohol byť zaradený do celkového konečného poradia, musí dosiahnuť aspoň 60 % z celkového možného počtu bodov a zároveň musí dosiahnuť v jednotlivých častiach výberového konania aspoň minimálnu hranicu počtu bodov stanovenú v manuáli výberového konania.

Predpokladaný termín uskutočnenia výberového konania:
máj 2024

Kontaktná osoba:
Mgr. Jozef Balázsik, ,
tel: +421 2 5956 2369

V Bratislave, dňa 5. apríla 2024

Tomáš Taraba
podpredseda vlády a minister
životného prostredia SR