hlavná stránka
ikona InstagramInstagram | ikona FacebookFacebook | ikona hľadaťVyhľadávanie | iconEnglish

Júl 2024

 <p>

Efektívne vyhlasovanie mimoriadnych situácií s medveďom hnedým urýchli a zjednoduší ochranu zdravia a majetku ľudí

18.07.2024 Ministerstvo životného prostredia usmerňuje okresné úrady, štátnych ochranárov aj správy národných parkov ako postupovať v zmysle novej legislatívy pri vyhlasovaní mimoriadnych situácií v dôsledku čoraz častejších stretov medveďa s človekom v blízkosti ľudských obydlí. Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informovali štátni tajomníci envirorezortu Filip Kuffa a Gabriela Matečná spolu s predstaviteľmi štátnych ochranárov a poľovníkov.

Taraba s Rážom spustili čistenie Dunaja

17.07.2024 Štát bude efektívne a hospodárne čistiť dnové sedimenty na Vodnom diele Gabčíkovo. Výrazne tomu pomôže projekt DaReM financovaný z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra, v rámci ktorého vodohospodári nakúpili stroje a techniku na ťažbu sedimentov z Dunaja za vyše 13 miliónov eur. Informoval o tom dnes podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba spolu s ministrom dopravy Jozefom Rážom.

Envirorezort otvára výzvu z Modernizačného fondu za 149 miliónov eur

16.07.2024 Podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba dnes oznámil spustenie hybridnej výzvy zameranej na ekologizáciu teplárenstva za 149 miliónov eur. O získanie finančných prostriedkov z Modernizačného fondu sa budú uchádzať právnické osoby, ktoré podnikajú v tepelnej energetike a sú uvedení v príslušnom registri.

Taraba ohlásil investície v TANAP-e

16.07.2024 Podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba dnes na tlačovej konferencii v Tatranskom národnom parku (TANAP) informoval o rozsahu škôd spôsobených nedávnymi záplavovými dažďami. Podľa šéfa envirorezortu z konzultácií s vedením národného parku a starostom obce Ždiar vyplýva, že bude nevyhnutné realizovať výkopové a stabilizačné práce vodných tokov, odstraňovanie drevín a pňov v prvom až štvrtom stupni ochrany, výstavbu približne piatich mostných objektov a prístreška na bezpečnom mieste. Práce bude podľa vicepremiéra primárne zabezpečovať Slovenský vodohospodársky podnik a výdavky budú hradené z rozpočtovej kapitoly MŽP SR.

Štát bude sanovať ďalšiu envirozáťaž, vláda poverila jej odstránením ministerstvo životného prostredia

10.07.2024 Vládny kabinet na dnešnom rokovaní rozhodol, že Ministerstvo životného prostredia SR zabezpečí sanáciu ďalšej environmentálnej záťaže v okrese Rimavská Sobota. Konkrétne ide o skládku priemyselných odpadov Pod Branzovou v meste Hnúšťa. Na sanáciu záťaže sa využijú peniaze z Programu Slovensko. Celkovo je na účel odstraňovania environmentálnych záťaží na Slovensku z eurofondov v rámci Programu Slovensko vyčlenených približne 240 miliónov eur.

Slovensko - maďarské rokovania k SVD G-N

09.07.2024 V pondelok 8. júla 2024 sa na Vodnom diele Gabčíkovo uskutočnilo rokovanie splnomocnencov vlád pre výstavbu a prevádzku Sústavy vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros vedených na maďarskej strane Gáborom Czepekom, za účasti vysokých predstaviteľov Ministerstva energetiky a energetickej spoločnosti MVM a na slovenskej strane Andrejom Kasanom za účasti zástupcov Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky a Vodohospodárskej výstavby š.p.

Envirorezort eviduje v tomto roku už 15 útokov medveďa na človeka, postup pri manažmente medveďov bude v zmysle novej legislatívy efektívny a rýchly

01.07.2024 Podľa vicepremiéra a ministra životného prostredia SR Tomáša Tarabu má ochrana životov a zdravia ľudí pred nebezpečnými stretmi s medveďom najvyššiu prioritu. Aj z tohto dôvodu ministerstvo životného prostredia usmerňuje v spolupráci s ministerstvom vnútra postup kľúčových subjektov pri aplikácii novely zákona o civilnej ochrane obyvateľstva, ako aj zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorá zjednodušuje postup pri usmrtení problémových jedincov medveďa. Novela zákona získala v parlamente ústavnú väčšinu.
&nbsp;</p>