hlavná stránka
ikona InstagramInstagram | ikona FacebookFacebook | ikona hľadaťVyhľadávanie | iconEnglish

Tlačové správy: November 2017

Envirorezort nesúhlasí s ministerstvom pôdohospodárstva, že treba pokračovať v doterajšom spôsobe hospodárenia v chránených územiach

30.11.2017 Bratislava Ministerstvo životného prostredia sa o odpovedi na svoje septembrové memorandum dozvedelo zatiaľ len z médií. Odpoveď na memorandum o lesoch z dielne envirorezortu prišla po dvoch mesiacoch. Zatiaľ len cez média a nie oficiálnou cestou. No už teraz je evidentné, že v niektorých bodoch je pohľad oboch rezortov výrazne vzdialený. A čaká nás dlhá cesta. No výsledok, teda posilnenie ochrany naši lesov za to určite strojí.

100+1 projektov na zatepľovanie získalo podporu z envirozdrojov

30.11.2017 Obciam a mestámpomohol Environmentálny fond pri znižovaní energetickej náročnosti sumou 10,5 milióna eur
Ministerstvo životného prostredia prostredníctvom Environmentálneho fondu za rok 2017 podporilo projekty na zatepľovanie kultúrnych domov, hasičských zbrojníc, obecných úradov a ďalších verejných budov sumou 10,5 milióna eur. Podľa ministra Lászlóa Sólymosa je práve zatepľovanie príkladom, ako ohľaduplnosť k životnému prostrediu dokáže priniesť vyšší komfort pre obyvateľov.

Parlament schválil novelu zákona o obchodovaní s emisnými kvótami

29.11.2017 Európska únia pridelí Slovensku ročne zhruba 25 miliónov ton emisných kvót AEA. Tie slúžia na pokrytie sektorov dopravy, poľnohospodárstva a odpadov, ale aj na individuálne vykurovanie domácností. Slovensko z tohto prideleného množstva spotrebuje ročne zhruba 21 miliónov. Ministerstvo životného prostredia SR preto pripravilo novelu zákona o obchodovaní s emisnými kvótami, ktorá nastaví prehľadný systém obchodovania s ročne pridelenými emisnými kvótami AEA, určí spôsoby použitia výnosov z ich predaja a zavedenie nahlasovanie emisií skleníkových plynov prostredníctvom elektronického systému. Legislatívny materiál z dielne envirorezortu dnes schválilo 90 poslancov parlamentu.

Parlament rokuje o sprísnení ochrany vôd na Slovensku

29.11.2017 Cieľom legislatívnych zmien je zabezpečiť účinnejšiu ochranu vodných zdrojov, životného prostredia a v konečnom dôsledku aj zdravia obyvateľov Slovenska
Zelený rezort sprísňuje ochranu jedného z najvýznamnejších prírodných zdrojov Slovenska – vody. Legislatívne zmeny reagujú na praktické skúsenosti Slovenskej inšpekcie životného prostredia a okresných úradov. Novela preto sprísňuje ochranu vodárenských zdrojov, rieši nakladanie so žumpami a venuje pozornosť aj posudzovaniu stavieb spojených s vodným tokom. Návrh zákona dnes posunulo do druhého čítania 91 poslancov Národnej rady Slovenskej republiky.

Vláda dala zelenú koncepcii rozvoja geologického výskumu a geologického prieskumu

29.11.2017 Štátny geologický ústav Dionýza Štúra vykonáva v zmysle geologického zákona geologický výskum a prieskum územia Slovenska
Efektívnejšie a účinnejšie využívanie poznatkov geológie je hlavným cieľom Koncepcie geologického výskumu a prieskumu územia Slovenskej republiky. Iniciatívny materiál z dielne envirorezortu dnes schválila vláda SR.

Minister Sólymos hovoril v Kanade o klimatickej zmene a ochrane ozónovej vrstvy

24.11.2017 V Montreale sa od pondelka koná 11. stretnutie Konferencie strán Viedenského dohovoru o ochrane ozónovej vrstvy a 29. stretnutie strán Montrealského protokolu o látkach, ktoré poškodzujú ozónovú vrstvu. V rámci diskusie vystúpil s príspevkom aj minister životného prostredia László Sólymos.

Envirorezort pracuje na systémových zmenách pri ochrane prírody

24.11.2017 Ministerstvo životného prostredia odmieta znevažovanie zamestnancov Štátnej ochrany prírody SR z akejkoľvek strany. Bez ohľadu na to, či ide o riaditeľov národných parkov, profesionálnych alebo dobrovoľných ochrancov prírody.

Reakcia envirorezortu na výzvu My sme les

23.11.2017 Národné memorandum o lese zo septembra tohto roka sa výrazne prekrýva s cieľmi kampane.
Ministerstvo životného prostredia SR považuje výzvu My sme les za pozitívny príspevok k diskusii o ochrane prírody na Slovensku. Popis situácie v našich najvzácnejších lesoch, ale aj naznačené riešenia vníma envirorezort podobne. Ilustruje to Národné memorandum o lese, rámcový dokument pre spoluprácu rezortov pri ochrane lesov. Práve memorandum sa v cieľoch i načrtnutých riešeniach výrazne prekrýva s Desatorom výzvy My sme les.

Na Environmentálny fond do konca októbra prišlo 169 žiadostí o dotáciu na vybudovanie vodovodu. Ani jednu nepredložila Vrakuňa

22.11.2017 - Stanovisko MŽP k vyhláseniu zástupcov bratislavskej Vrakune k aktuálnemu riešeniu environmentálnej záťaže -
Ministerstvo životného prostredia je prvou inštitúciou, ktorá skládku vo Vrakuni reálne rieši. Samosprávu rezort považuje za svojho prirodzeného partnera – o čom svedčí aj včerajšie stretnutie odborníkov ministerstva so zástupcami bratislavskej Vrakune. Zo strany samosprávy bola predstavená idea vybudovať verejnú kanalizáciu. Neboli však presne určené ani minimálne technické podklady. Napríklad presný počet domov, ktorého by sa vybudovanie vodovodnej siete malo týkať.

Obyvatelia Žitného ostrova sú o krok bližšie k možnosti využívať cestu pod Dunajom. Podľa odborníkov je projekt realizovateľný

20.11.2017 Projekt cesty pod Dunajom pre automobily, cyklistov a peších dostal prvé potrebné súhlasy od odborníkov. Vďaka tomu zámer prebudovať otvory priepustu pod prívodným kanálom Vodného diela Gabčíkovo získava konkrétnejšie kontúry. Dnes o tom informovali minister životného prostredia Lászlo Sólymos a Daniel Kvocera, generálny riaditeľ Vodohospodárskej výstavby.

Ministerstvo životného prostredia začne budovať nový Informačný systém odpadového hospodárstva

15.11.2017 Nový systém odstráni nedostatky súčasného systému nakladania s odpadmi, ako sú napríklad neodsledovateľnosť toku odpadu od jeho vzniku po jeho konečné spracovanie a formálne deklarovanie spracovania odpadu. Väčšina údajov sa bude spracovávať v štandarde Open Data a budú prístupné verejnosti i tretím stranám na ďalšie spracovanie.

Zastavenie ťažby a rozvoj ekoturizmu predstavujú recept na najefektívnejšiu ochranu Karpatských bukových pralesov a ich zachovanie pre budúce generácie

15.11.2017 Slovensko pokračuje v úsilí zaistiť čo najdôslednejšiu ochranu takzvaných Karpatských bukových pralesov. Tie vytvárajú reťaz ostrovov pôvodného lesa, ktorý rástol tisícky rokov.Celá lokalita pozostáva zo 78 komponentov, vrátane 4 slovenských, ktoré sa nachádzajú na území 12 európskych štátov. Vláda dnes schválila komplexný návrh opatrení ako slovenskú lokalitu ochrániť pred ťažbou. Zároveň predstavila možnosti ako zaistiť v lokalite rozvoj ekoturizmu a alternatívnych zdrojov príjmov, ktoré by nahradili sociálno-ekonomické dopady zastavenia ťažby dreva.

Počet kamzíkov v Tatrách od jari vzrástol

14.11.2017 Populácia kamzíka sa v Tatrách od jarného sčítavania navýšila o vyše dvesto jedincov. Potvrdilo to sčítanie, ktoré sa konalo za účasti pracovníkov Správy Tatranského národného parku, Štátnych lesov TANAP-u, Tatrzańskiego Parku Narodowego a ďalších dobrovoľníkov.

Envirorezort výrazne posilňuje ochranu vody na Slovensku

08.11.2017 Zákaz plavidiel so spaľovacím motorom v najprísnejších ochranných pásmach vodárenských zdrojov, jasnejší postup pri posudzovaní vodných elektrární a prísnejšie pravidlá pri nakladaní s odpadovými vodami. Vláda dnes schválila legislatívu, ktorá zvýši a zefektívni ochranu vody a vodných zdrojov na Slovensku.

Pieninský národný park oslavuje 50. výročie svojho vzniku

09.11.2017 Minister životného prostredia László Sólymos odovzdal ocenia osobnostiam a inštitúciám spolupracujúcim s Pieninským národným parkom za ich dlhoročnú starostlivosť, pomoc a priazeň
Strana: [1]  [2]