hlavná stránka
ikona InstagramInstagram | ikona FacebookFacebook | ikona hľadaťVyhľadávanie | iconEnglish

Počet kamzíkov v Tatrách od jari vzrástol

Populácia kamzíka sa v Tatrách od jarného sčítavania navýšila o vyše dvesto jedincov. Potvrdilo to sčítanie, ktoré sa konalo za účasti pracovníkov Správy Tatranského národného parku, Štátnych lesov TANAP-u, Tatrzańskiego Parku Narodowego a ďalších dobrovoľníkov.

Vzhľadom na nestabilné októbrové počasie a prvú snehovú nádielku, ktorá už spôsobila aj prvé základové lavíny sa termín sčítania tatranských kamzíkov niekoľkokrát posúval. Ako uviedol riaditeľ správy TANAP-u Pavol Majko, v Tatrách však napokon napočítali až 1263 kamzíkov. To je o 221 jedincov viac, ako napočítali na jar.

„Prežitie tohto druhu v ťažkých podmienkach tatranských štítov nie je náhodné. O tom sme sa opäť mali možnosť presvedčiť na vlastné oči, že tu vo výškach, ktoré sú pre človeka tak nehostinné, dochádza k neustálemu boju o život,“ dodal Majko s tým, že pri sčítavaní museli vzhľadom na bezpečnosť siahnuť i po stúpacích železách.
Sčítanie kamzičej zveri je tiež spojené s pozorovaním mnohých iných živočíšnych druhov, najmä veľkých šeliem, ich pobytových znakov a samotný monitoring územia. Ďalším pozitívom je výmena informácií medzi zúčastnenými, ktorá prispieva a posúva mieru nášho poznania v prospech ochrany tohto vzácneho živočícha.