TANAP bude životaschopný národný park, nie umierajúci skanzen

Envirorezort pod Tomášom Tarabom pripravil v spolupráci so Správou TANAP-u po viac ako 20 rokoch prvýkrát návrh zonácie najstaršieho národného parku na Slovensku – TANAP-u, ktorý bol oficiálne podaný na Okresný úrad v Prešove. Návrh bol odborne prediskutovaný a pripravený v spolupráci so všetkými kľúčovými hráčmi v regióne. Jeho piliermi sú ochrana najcennejších lokalít a biotopov vzácnych druhov, zmysluplný rozvoj, podpora udržateľného turizmu, a rovnako aj zohľadnenie potrieb ľudí, ktorí žijú, pracujú alebo podnikajú na území Tatranského národného parku.
Podľa vicepremiéra a ministra životného prostredia SR Tomáša Tarabu Slovensko potrebuje životaschopné národné parky, po vzore vyspelých štátov Európy. TANAP a každý národný park na Slovensku sa musí vedieť postaviť ekonomicky čo najviac na vlastné nohy. „Odmietame však ekologický fanatizmus progresívcov a ich médií, že treba ignorovať požiadavky miestnych obyvateľov a vytvárať všade bezzásah, ktorý spraví z územia národného parku, kde žijú, podnikajú a zveľaďujú svoj majetok upadajúci skanzen, v ktorom človek nemá miesto. Aj národné parky v susednom Rakúsku ukazujú súžitie ľudí s prírodou spôsobom, ktorý prinesie národným parkom aj ľuďom blahobyt a nie úpadok,“ zdôraznil Taraba.
Návrh zaradenia pozemkov v Jaloveckej a Bobroveckej doline do zóny D sa uskutočnilo na časti pozemkov vo vlastníctve Urbárskeho pozemkového spoločenstva Bobrovec. V rámci prerokovania zonácie TANAP-u dlhodobo požadujú, aby ich pozemky v pásme lesa boli vyňaté z TANAP-u a zaradené do ochranného pásma, kde by boli zahrnuté tiež do D zóny.