hlavná stránka
ikona InstagramInstagram | ikona FacebookFacebook | ikona hľadaťVyhľadávanie | iconEnglish

L. Sólymos: Verím, že USA prijmú svoj diel zodpovednosti v boji proti globálnemu otepľovaniu

Nikto z účastníkov klimatickej konferencie v marockom Marrákeši (COP 22) podľa ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa nespochybnil, že globálne otepľovanie má svoje negatívne dôsledky, čoho dôkazom je aj tento rok, ktorý patrí k najteplejším v dejinách.

Na konferencii sa diskutuje aj o prípadnom naplnení sľubov víťaza prezidentských volieb v USA Donalda Trumpa, ktorý pred voľbami avizoval odstúpenie USA od Parížskej dohody. Panujú obavy, že ak by druhý najväčší producent emisií k tomu nakoniec pristúpil, spôsobí to reťazovú reakciu u ostatných štátov.

Európska únia na konferencii, ktorá stále trvá, ubezpečuje, že aj pri takomto scenári, bude naďalej plniť a implementovať záväzky vyplývajúce z Parížskej dohody. Únia je zároveň pripravená viesť s novou americkou administratívou rokovania na túto tému. Slovenský minister po diskusii s kolegami z EÚ verí, že Spojené štáty po nástupe Trumpa prevezmú svoj diel zodpovednosti za globálny vývoj. Ako pripomenul, aktuálna situácia si vyžaduje nielen politický, ale aj morálny prístup.

„Musíme konať okamžite, pretože už teraz vidíme zničujúce dôsledky zmeny klímy. V hre je osud celého ľudstva a my nemáme právo ohrozovať ani tieto ani budúce generácie,“ podčiarkol László Sólymos.

Poukázal na to, že svet sa v dôsledku otepľovania borí s výkyvmi počasia, ktoré so sebou prinášajú prírodné katastrofy. Extrémne suchá, horúčavy či záplavy majú vplyv na nedostatok potravín a na sociálnu situáciu ľudí v niektorých častiach sveta, čo môže vyvolať ešte väčšiu migračnú vlnu ako doposiaľ, prípadne vojnové konflikty. Znečistené ovzdušie zase vplýva na zhoršujúce sa zdravotné problémy detí a dospelých a na ich zvýšenú úmrtnosť.

„Čas nás súri. Do boja proti klimatickej zmene sa však musíme zapojiť všetci, každý podľa svojich možností – od politikov, súkromného sektora, rôznych firiem a podnikov až po bežných ľudí, a to zmenou svojho myslenia a prístupom,“ konštatoval minister. Je presvedčený o tom, že pre Slovensko sa týmto vytvára príležitosť na zavedenie nízkouhlíkových zelených technológií a inovácií, a tým pádom aj nových pracovných miest a zlepšenie sociálnej situácie.

V Marrákeši sa koná 22. zasadnutie strán Rámcového dohovoru o zmene klímy (COP22), ktoré však slúži aj ako prvé zasadnutie strán Parížskej dohody od nadobudnutia jej platnosti (4.11.). Konferencia potrvá do piatka.

Odbor komunikácie MŽP SR