hlavná stránka
ikona InstagramInstagram | ikona FacebookFacebook | ikona hľadaťVyhľadávanie | iconEnglish

Voda je národné dedičstvo, vláda v spore s EK neustúpi

Slovensko od decembra minulého roka vedie s Európskou komisiu vážny právny spor o to, čo sa bude diať s pitnou vodou na Slovensku – či to bude tovar alebo to bude strategická surovina a národné bohatstvo, na ktoré sa budú vzťahovať úplne iné pravidlá. Na dnešnom brífingu to uviedol predseda vlády Robert Fico a minister životného prostredia Peter Žiga.Envirororezort nepovažuje vodu len za obyčajný výrobok alebo komerčný tovar, s ktorým sa dá bežne nakladať, ale naopak, považuje ju za národné bohatstvo a strategickú surovinu, ktorú je potrebné chrániť.

Slovenská republika sa podľa slov premiéra cíti silná v tomto právnom spore. „Ide pre nás o zásadnú otázku, ak by sme od svojho postoja, teda od ústavnoprávnej ochrany pitnej vody, pod tlakom komisie ustúpili, znamenalo by to precedens, ktorý by sa netýkal len severu Slovenska a minerálnej vody, ale týkal by sa predovšetkým bezprecedentných zásob pitnej vody, ktoré máme na Žitnom ostrove. Ak by sme tlaku Komisie ustúpili, výsledkom by bolo, že by mohlo dôjsť k neobmedzenému a neregulovanému vývozu pitnej vody ako suroviny," povedal predseda vlády Robert Fico.

Slovensko nezakazuje vývoz vody ako taký, ale zakazuje vývoz vody do zahraničia v cisternách alebo potrubím. „Ak má nejaká spoločnosť záujem postaviť podnik, plničku, na území Slovenska, zamestnať našich ľudí, urobiť tu pridanú hodnotu, zaplatiť dane, tak takúto spoločnosť dokonca podporíme,“ doplnil šéf envirorezortu Peter Žiga.

Súčasná vláda prvýkrát v histórii povýšila vodu na strategickú surovinu a presadila aj zmenu Ústavy SR, aby pitná voda slúžila predovšetkým pre obyvateľov Slovenska a nebola exportovaná do zahraničia. Po novom Ústava SR zakazuje vývoz pitnej vody ako suroviny (nie ako balených výrobkov) až na výnimky, ako je humanitárna pomoc a osobná potreba. Podstatou celej sťažnosti je to, že poľská spoločnosť požiadala už počas platnosti novely Ústavy SR o vývoz vody do zahraničia, čo už bolo v tomto období v rozpore s platnou Ústavou. Poľská spoločnosť plánovala vybudovať podzemné potrubie popod rieku Poprad do Poľska pre odber minerálnej vody ako suroviny z obce Legnava na severovýchode Slovenska a následne ju za hranicami v Poľsku plniť do fliaš.

Odbor komunikácie MŽP SR, TASR, SITA