Biomasa
Biomasa
Od 1. januára 2023 nadobudli účinnosť nové pravidlá, ktoré zosúlaďujú požiadavky na spaľovanie biomasy v systéme obchodovania s emisnými kvótami (EU ETS) s požiadavkami smernice Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2018/2001 o podpore využívania energie z obnoviteľných zdrojov (smernica REDII).
Najdôležitejšou zmenou REDII z pohľadu EU ETS je, že kritériá udržateľnosti a úspory emisií skleníkových plynov sa nezohľadňujú len pri spaľovaní kvapalnej, ale aj pevnej a plynnej biomasy. Príslušné ustanovenia na uplatňovanie kritérií udržateľnosti a úspor emisií skleníkových plynov v EU ETS sa nachádzajú v čl. 38 ods. 5 vykonávacieho nariadenia Komisie (EÚ) 2018/2066 o monitorovaní a nahlasovaní emisií skleníkových plynov (ďalej len „MRR“).
Ak má mať biomasa spaľovaná na energetické účely emisný faktor nula, musí spĺňať ustanovenia čl. 38 ods. 5 MRR. Ak tieto ustanovenia nie sú splnené, s biomasou sa zaobchádza ako s fosílnym palivom.
Slovenská právna úprava
Do slovenskej legislatívy transponuje smernicu REDII:
- Zákon č. 309/2009 Z. z. o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby
- Vyhláška Ministerstva životného prostredia SR č. 271/2011 Z. z., ktorou sa ustanovujú kritériá trvalej udržateľnosti a ciele na zníženie emisií skleníkových plynov z pohonných látok
- Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR č. 397/2023 Z. z., ktorou sa ustanovujú náležitosti vyhlásenia pestovateľa alebo dodávateľa biomasy
Súlad s kritériami udržateľnosti a úsporami emisií skleníkových plynov sa preukazuje potvrdením o udržateľnosti v zmysle
- § 14b ods. 2 zákona č. 309/2009 Z. z. a možno ho vydať len pod dohľadom
- právnickej osoby alebo fyzickej osoby s odbornou spôsobilosťou podľa § 14d,
- právnickej osoby alebo fyzickej osoby uznanej v inom členskom štáte na účely overovania potvrdenia o udržateľnosti alebo
- dobrovoľného certifikačného systému uznaného členským štátom alebo Európskou komisiou (ďalej len „dobrovoľný certifikačný systém“).
- § 14b ods. 7 zákona č. 309/2009 Z. z.:
- Na účely tohto zákona sa uznávajú potvrdenia o udržateľnosti overené právnickými osobami alebo fyzickými osobami uznanými na tieto účely v iných členských štátoch alebo vydané pod dohľadom dobrovoľného certifikačného systému.
- § 14h ods. 5 zákona č. 309/2009 Z. z.:
- Splnenie kritérií udržateľnosti preukazuje pestovateľ alebo dodávateľ biomasy vyhlásením pestovateľa alebo dodávateľa biomasy. Náležitosti vyhlásenia pestovateľa alebo dodávateľa biomasy ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky.
- § 14i ods. 2 písm. a) zákona č. 309/2009 Z. z.:
- Výrobca elektriny a výrobca tepla podľa odseku 1 preukazuje splnenie kritérií trvalej udržateľnosti potvrdením o udržateľnosti získaným od dodávateľa palív z biomasy.
- § 14i ods. 4 zákona č. 309/2009 Z. z.:
- Výrobca elektriny a výrobca tepla môže preukázať splnenie kritérií trvalej udržateľnosti aj vyhlásením pestovateľa alebo dodávateľa biomasy, ak bolo zariadenie uvedené do prevádzky pred 1. januárom 2021.
- Vzor vyhlásenia je zverejnený na webovom sídle Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.
- § 3 ods. 2 písm. d) vyhlášky č. 271/2011 Z. z.:
- Úspora emisií skleníkových plynov vyplývajúca z používania biopalív, biokvapalín a palív z biomasy je najmenej 70 % pre výrobu elektriny, tepla a chladu z palív z biomasy používaných v zariadeniach, v ktorých začala fyzická výroba tepla, chladu a elektriny od 1. januára 2021 do 31. decembra 2025, a 80 % v zariadeniach, v ktorých začne fyzická výroba tepla, chladu a elektriny od 1. januára 2026.
Dobrovoľné certifikačné systémy
Keďže v SR aktuálne nie sú odborne spôsobilé osoby schválené na to, aby fungovali aj pre palivá z biomasy (aktuálne iba biopalivá a biokvapaliny), jedinou možnosťou je využitie dobrovoľného certifikačného systému, ktorý bol schválený Európskou komisiou.
Dostupné sú na adrese: https://energy.ec.europa.eu/topics/renewable-energy/bioenergy/voluntary-schemes_en#approved-voluntary-schemes-and-national-certification-schemes
Európska komisia pripravila k problematike biomasy v EU ETS usmerňovací dokument (pdf, 2,44 MB) (v slovenčine) a školiaci materiál (pdf, 16 kB) (v angličtine).