Szlovák Köztársaság Környezetvédelmi Minisztériuma

Zöldet kapott a hatékonyabb levegővédelem


A parlament ma elfogadta a légkör védelméről szóló jogszabályt, a hulladéktörvényről holnap szavaznak
Ma a környezetvédelem és egyben az egészségvédelem két pillérét jelentő jogszabályt vitatta meg a parlament – a hulladék- és a levegőtörvényt. A légkör védelméről szólót 86 képviselő támogatásával elfogadta a törvényhozás. A hulladéktörvényről, melynek a hulladékgazdálkodási rendszer javítása és annak elérése a célja, hogy megérje osztályozni és újrahasznosítani a hulladékot Szlovákiában, holnap szavaz a parlament.

Módosul a kibocsátáskereskedelemről szóló jogszabály is, melyet ma 93 támogató szavazattal utaltak második olvasatba. Ennek célja, hogy átláthatóvá tegye a háztartások fűtésére, a közlekedésre, a földművelésügyre és a hulladékgazdálkodásra vonatkozó éves kibocsátási egységek értékesítésének rendszerét, meghatározza az egységeladásból származó bevétel felhasználásának formáit és bevezesse a kibocsátások nyomon követésére szolgáló elektronikus rendszert.

A légkör védelméről szóló jogszabály módosításával a tárca az idei szmoghelyzetre reagál, ezért a módosítás hatékonyabbá teszi a lakosság tájékoztatását szmog idején. „Év elején meglepett minket a szmog. Akkor nyilvános ígéretet tettem, hogy év végéig javítjuk a lakosság tájékoztatását. Ma második olvasatban is megszavazták ezt a javaslatot”- mondta Sólymos.
Az új szabályok szerint a közszolgálati médiumok is tájékoztatni fognak a szmoghelyzetről. Amennyiben Szlovákia valamely régiójában romlanak a légszennyezettségi adatok, a Szlovák Hidrometeorológiai Intézet (SHMÚ) riasztást ad ki, amiről a közszolgálati médiáknak két órán belül tájékoztatni kell a lakosságot. Ha a helyzet nem változik, naponta legalább kétszer kötelesek megismételni a figyelmeztetést. Reggel 7 és délután 17 órakor. A járási hivatalokat és a polgármestereket továbbra is a SHMÚ értesíti majd.
A jobb tájékoztatás mellett a módosítás foglalkozik a légszennyezés elleni küzdelemre irányuló konkrét intézkedésekkel is. A változások érintik az 1 és 50 MW közötti hőteljesítményű közepes tüzelőberendezéseket is. Ezekre 2025-től szigorúbb kibocsátási határértékek vonatkoznak majd. Ráadásul hatékonyabbá válik az ellenőrzésük is. A módosítás értelmében a Szlovák Környezetvédelmi Felügyelőség köteles lesz a közepes tüzelőberendezésekre irányuló megfigyelési programot végrehajtani.
Alacsony kibocsátású zónák kijelölésére is lehetősége lesz a településeknek az új törvény szerint. Ezek célja a közlekedésből származó kibocsátás csökkentése és ezáltal a városok és falvak levegőminőségének javítása. Csak a megadott kategóriába tartozó, környezetvédelmi plakettel megjelölt járművek hajthatnak majd be ezekbe az övezetekbe. A konkrét feltételeket az adott település általános érvényű rendeletben határozza meg.