Szlovák Köztársaság Környezetvédelmi Minisztériuma

A kormány elfogadta a lex Csallóközt, az első törvényt, amely a legértékesebb vízgazdálkodási területeket védi

A legértékesebb vízkészletek védelméről szóló első törvény hatékonyabb, ágazatok feletti megközelítést, a lakosság tájékoztatásának javítását, a bírságok szigorítását eredményezi és lehetőséget ad a három érintett tárca általi ellenőrzések bevezetésére.

A Szlovákia legértékesebb nyersanyagának védelmére vonatkozó jogszabály hamarosan a parlament elé kerül. A javaslat előkészítése során három tárca fogott össze. A környezetvédelmi minisztériumon kívül az egészségügyi és az agrártárca is bekapcsolódott a törvény megszövegezésébe.

„Ha valóban védeni akarjuk a környezetünket, a környezetvédelmi tárcának kell a változások motorjává válnia nemcsak ágazaton belül, hanem a többi minisztériumban is. A vízvédelemnél ez kétszeresen érvényes. És a lex Csallóköz jó példa arra, hogy ha akarat van, meg lehet csinálni” – jelentette ki Sólymos László környezetvédelmi miniszter.
A legértékesebb vízgazdálkodási területek védelmére vonatkozó törvény egy helyen rögzíti az egyértelmű szabályokat, hogy mit lehet, és mit nem lehet tenni a vízvédelmi területeken. Egyesíti az érvényes jogszabályokat, hatékonyabbá teszi azok betartását, és szigorítja a jogsértésekre vonatkozó szankciókat.

A törvényjavaslat tiltja például olyan ipari létesítmények építését, melyekben veszélyes anyagokat állítanak elő vagy használnak. Gátolja állatihulladék-feldolgozó vagy veszélyeshulladék-tároló létesítését. Szabálysértés esetén pedig akár 165 ezer eurós bírság is kiszabható.

Nagyon fontosnak tartom, hogy a törvény hatékonnyá teszi a tárcák közötti információcserét és nagy hangsúlyt fektet a nyilvánosság tájékoztatására is“ – jegyezte meg Ján Mikas országos tiszti főorvos.

Az önkormányzatok kötelesek tájékoztatni, ha az ivóvíz minősége egészségi kockázatot jelent. A közegészségügyi hivatalok a vízminőségre vonatkozó határértékek túllépéséről adnak tájékoztatást, a zöldtárca pedig évente közzéteszi a védett vízgazdálkodási területek vízminőségéről szóló átfogó jelentést.