hlavná stránka
ikona InstagramInstagram | ikona FacebookFacebook | ikona hľadaťVyhľadávanie | iconEnglish
ZELENÁ LINKA: 0800 144 440 - pracovné dni od 8:00 do 18:00 |

Riešenie

Na riešenie skládky použijeme vo svete bežne využívaný spôsob. Ide o takzvanú enkapsuláciu. Jednoducho povedané, skládka sa uzatvorí do sarkofágu a prestane znečisťovať podzemné vody. Súčasťou riešenia je aj postupné čistenie podzemných vôd. Podobný postup sa zvolil napríklad v Rakúsku, USA alebo Veľkej Británii.

Príklady využitia enkapsulácie v zahraničí

Braidwood Illinois, USA
Bridgeton Landfill Missouri, USA
Humboldt Bay, California, USA
Rautenweeg, Viedeň, Rakúsko
Radiowo, Poľsko
Lubna, Poľsko
Jethro Street Bolton, Manchester, Veľká Británia
Souzhou, Čína
Malsch, Nemecko

V praxi enkapsulácia znamená, že okolo skládky vo Vrakuni vybudujeme nepriepustnú podzemnú stenu. Bude dva kilometre dlhá a 22 metrov hlboká. Skládku bude zdola oddeľovať nepriepustné geologické podložie a zhora ju prekryjeme izolačnou vrstvou. Vďaka tomu skládka prestane znečisťovať svoje okolie.
Podzemné vody sa budú čistiť
Len zaizolovať zdroj by samozrejme nestačilo. Preto významnú súčasť riešenia predstavuje čerpanie a čistenie vôd v okolí skládky. Vďaka tomu sa časom podzemné vody prečistia a kontaminačný mrak sa bude postupne zmenšovať.Znečistenie nezmizne cez noc, no navrhnuté technické riešenie dokáže za dva a pol roka vyčistiť až 1,6 milióna metrov kubických vody. To predstavuje veľkú pomoc pre životné prostredie a predovšetkým pre obyvateľov.
Najlepšie dostupné riešenie
Enkapsulácia predstavuje v súčasnosti najlepšie dostupné riešenie. Odborníci podrobne skúmali aj možnosť skládku vyťažiť a odviesť. Lenže toto riešenie narazilo na viacero úskalí. Aj na samotných obyvateľov Vrakune.
Vyťaženie a prevoz odpadu by znamenal, že by sa ľudia v dotknutej oblasti museli pozerať, ako im okolo domovov jazdia autá naložené priemyselným odpadom. A nie len Vrakunčania. Každý, kto by býval po trase takéhoto konvoja.
Nikto nevie kam
Zároveň, nikto nevie kam by odpad putoval. Žiadna obec či mesto na Slovensku by vo svojom okolí skládku neprijali. Navyše, presunutím skládky by sa len problém premiestnil, no nevyriešil. A toto nevyriešenie by stálo niekoľkonásobne viac ako samotná enkapsulácia a čistenie vôd.
Ešte náročnejšia je predstava o znehodnocovaní alebo dokonca spaľovaní odpadu. Predovšetkým časť odpadu sa dnes znehodnotiť nedá. Teda musela by sa previezť. Navyše, žiadna obec by s vybudovaním zariadenia na spaľovanie odpadu z Vrakune nesúhlasila. Teda spaľovanie alebo napríklad termická desorbcia by musela prebiehať takmer pod oknami Vrakunčanov. Trvala by asi štyri roky.

Na riešení pracujeme maximálnou rýchlosťou

Za posledných pár mesiacov sa riešenie skládky vo Vrakuni pohlo ďalej ako za predchádzajúcich 20 rokov
O environmentálnej záťaži vedeli politici na miestnej aj celoštátnej úrovni dlhé roky. Reálny posun nastal až v novembri 2016. Práve vtedy ministerstvo životného prostredia prevzalo zodpovednosť za riešenie. Odvtedy projekt postupuje maximálnou možnou rýchlosťou. Len pre ilustráciu:

  1. Envirorezort zabezpečil projekt riešenia a jeho posúdenie nezávislými odborníkmi.
  2. Na stole je plán prác na odstránenie skládky. Materiál je v súčasnosti predložený na príslušnom Okresnom úrade.
  3. Na stavebný úrad sme dali žiadosť na územné konanie.
  4. Prebieha verejné obstarávanie.
  5. Zrátané a podčiarknuté, s reálnym riešením môžeme začať v roku 2019.