Kontakty Blind friendly Mapa stránky Magyar English
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

Orlica Anička spod Tatier opustila Európu a je v Ázii

29.09.2015

Najznámejší slovenský orol krikľavý - orlica Anička opustila svoje hniezdisko na Liptove a po deviatich dňoch svojho letu Európou prelieta momentálne Áziou. Po preletení ponad Bospor, najužší medzikontinentálny prieliv na zemi, sa Anička dostala do Ázie. Informácie o trase letu orlice monitorujú vďaka GPS vysielačke ochranári z rezortnej organizácie Ministerstva životného prostredia SR – Štátnej ochrany prírody SR, Správy Tatranského národného parku. Jej aktuálnu pozíciu môže verejnosť sledovať na internetovej stránke www.spravatanap.sk.

Let do Afriky jej komplikuje počasie, trasa je podobná ako tá minuloročná. „Od poslednej pozície v severovýchodnom Bulharsku Anička čelila zlému počasiu. Meteorologický radar ukazoval nepokojné daždivé počasie, ktoré sa valilo cez Balkán. Ďalšiu noc prečkala ešte na európskej časti Turecka. Odtiaľ jej trasa viedla priamo na Istanbul,“ povedal riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko, Po preletení ponad Bospor, najužší medzikontinentálny prieliv na zemi, sa Anička dostala do Ázie. TANAP jej posledné pozície evidoval na severe Turecka.

Tohtoročná trasa Aničky je podobná ako tá minuloročná. „Sú tam však výkyvy, ktoré môžu súvisieť s počasím a klímou,“ informoval šéf TANAP-u Pavol Majko. Ako ďalej vysvetlil, prekážkou pre migrujúcich vtákov lietajúcich veľké vzdialenosti je aj vodná hladina, nad ktorou sa nevytvárajú termické prúdy nápomocné pri preletoch. „Orly sú potom zrazené na strom, pretože využívajú prúdenie teplého vzduchu a šetria silami, teda plachtia. V momente, keď nie je termika, tak si orol musí sadnúť,“ doplnil riaditeľ Správy TANAP-u. Takúto prekážku predstavovalo pre orlicu Aničku Marmarské more pred Istanbulom. Veľké mesto sa podľa Majka z tohto dôvodu rozhodla obletieť severne, tak ako minulý rok.

Samičku orla krikľavého sledujú ochranári už tretí rok, umožňuje im to miniatúrna vysielačka na jej chrbte. Vďaka nej vždy vedia, kde sa presne nachádza, a dozvedajú sa zaujímavé údaje z jej života. Orlica Anička počas tohto obdobia absolvovala dvakrát náročnú púť do Južnej Afriky a späť. Druhú zimu prekonala vzdušnou čiarou do Mozambiku rekordných 8 400 km a zaletela takmer až k brehom Indického oceánu.

Odbor komunikácie MŽP SR, SITA