Kontakty Blind friendly Mapa stránky Magyar English
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

Zoo Bojnice oslávila svoje 60. narodeniny aj otvorením environmentálneho centra

05.10.2015

Najstaršia zoologická záhrada na Slovensku si tento rok pripomína 60. výročie svojho založenia. Pri tejto príležitosti minister životného prostredia Peter Žiga spolu s riaditeľom Zoo Bojnice Milanom Šovčíkom otvorili nové Centrum environmentálnej výchovy, ktoré je súčasťou vynoveného vstupu zoo. Súčasťou osláv bolo aj slávnostné ocenenie 19 zamestnancov Zoo Bojnice, z nich deväť dostalo čestné uznanie ministerstva životného prostredia a 11 ďakovný list Zoologickej záhrady Bojnice. O zoologickej záhrade vznikla aj nová publikácia o jej histórii a biodiverzite, ktorú slávnostne pokrstil minister životného prostredia Peter Žiga.

Podľa slov šéfa envirorezortu Petra Žigu sa ministerstvo snaží investovať do ZOO Bojnice čo najviac prostriedkov aj vedomostí jeho edukačných možností. "Od roku 2013 sme tu investovali 4,3 milióna eur. To znamená, tie prostriedky pôjdu na to, aby sme jednak spríjemnili návštevníkom chvíle, ktoré tu trávia, a samozrejme aj rozšírili expozíciu, ktorú máme v súčasnosti v záhrade. Myslím si, že návštevníci sú aj vďační, lebo ich každým rokom pribúda čoraz viac," povedal minister Peter Žiga.

Pôvodný rozpočet výstavby Centra environmentálnej výchovy z fondov Európskej únie bol vo výške 2,4 milióna eur, vysúťažená cena bola nižšia, a to 1,7 milióna eur. K nim sa ešte pričlenilo 1,2 milióna eur, ktoré išli na vybavenie centra nábytkom a edukačné aktivity. S jeho výstavbou začal dodávateľ prác vlani v októbri. Na financovaní projektu sa podieľal aj štát. Budova nového environmentálneho centra je predovšetkým určená pre vzdelávanie širokej verejnosti. Jej súčasťou je veľká knižnica, ktorú využijú najmä zamestnanci zoologickej záhrady, ako i študenti. Nachádza sa tu aj veľká prednášková sála, pričom celá táto budova je bezbariérová. Pre návštevníkov ešte vzniklo informačné centrum Natura 2000, kde sa okrem preparátov a rôznych výstav budú nachádzať aj rôzne plagáty a informačné letáky.

Riaditeľ bojnickej zoo Milan Šovčík je rád, že zoo prežila 60 rokov, myslí si však, že táto organizácia je taká životaschopná, že prežije ďalších 160 rokov. "Treba si uvedomiť, že v súčasnej dobe ten úbytok prírody je tak markantný, že možnože zoologické záhrady budú o chvíľočku jedinou inštitúciou, kde ešte bude akási možnosť záchrany niektorých vymierajúcich druhov," pripomenul riaditeľ Milan Šovčík s tým, že zoo je preto zapojená do mnohých programov a medzinárodných projektov na záchranu zvierat.

Bojnická zoologická záhrada je jedinou na Slovensku, ktorá patrí pod rezort ministerstva životného prostredia. Za 60 rokov jej existencie prešlo bránou bojnickej zoo viac ako 22 miliónov návštevníkov, jej priemerná ročná návštevnosť je 300-320 tisíc ľudí.

Odbor komunikácie MŽP SR, TASR