Kontakty Blind friendly Mapa stránky Magyar English
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

Za trhanie snežienok v chránených územiach hrozí pokuta

04.03.2015

Hoci časť Slovenska stále prikrýva sneh, v niektorých oblastiach sa už objavujú symboly blížiacej sa jari. S príchodom jarného obdobia sa spája práve biely kvet snežienky. Za jeho odtrhnutie v oblasti s vyšším stupňom ochrany však previnilec riskuje pokutu.

Snežienky sa smú trhať v záhradách, lúkach, lesoch, hájoch a iných oblastiach do druhého stupňa ochrany vrátane. Na území národných parkov, prírodných rezervácií a iných chránených areáloch s tretím až piatym stupňom ochrany je jej zbieranie a rovnako aj zber ďalších rastlín vrátane ich plodov zakázané. Zákaz sa vzťahuje aj na samotné kvety snežienok. Za ich nezákonné natrhanie hrozí previnilcovi pokuta až do výšky 3 300 eur. Natrhať si snežienky je teda dovolené, ale je potrebné dať si pozor, aby pochádzali z voľnej prírody maximálne v prvom a druhom stupni ochrany územia. Ak snežienky vyrástli napríklad v záhrade, je dovolené ich natrhať bez postihov.

Do roku 2003 bola snežienka jarná na Slovensku vo voľnej prírode chránená. Zapríčinil to masívny zber kvetov najmä pred Medzinárodným dňom žien.

Odbor komunikácie MŽP SR