Kontakty Blind friendly Mapa stránky Magyar English
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

Začal sa Medzinárodný festival filmov Ekotopfilm-Envirofilm

25.05.2015

V Banskej Bystrici dnes slávnostne otvorili Medzinárodný filmový festival Ekotopfilm-Envirofilm 2015. Nový filmový sviatok vznikol spojením dvoch úspešných projektov, ktorých cieľom je naučiť ľudí, ako sa správať k prírode a životnému prostrediu. Hlavným odborným garantom medzinárodného festivalu filmov, ktorý sa počas tohto týždňa koná súčasne v Banskej Bystrici a v Bratislave, je Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR.

Myšlienka spojiť bratislavský Ekotopfilm a banskobystrický Envirofilm do jedného festivalu vznikla na MŽP SR. „Prišli sme s myšlienkou urobiť jeden väčší festival, ktorý osloví viac ľudí aj inými témami, napríklad, na Envirofilme sme nemali odpady. Slovensko je relatívne malá krajina a podporovať dva festivaly možno nebolo celkom efektívne," povedal štátny tajomník MŽP SR Ján Ilavský. Podľa generálneho riaditeľa festivalu Petra Líma prednosť tohto filmového podujatia je, že dokáže priniesť najlepšie a najnovšie filmy z celého sveta. Diváci uvidia 80 súťažných snímok, ktoré hodnotila medzinárodná porota. Program je rovnaký v Bratislave aj v Banskej Bystrici, len bude v iných dňoch. Ani v jednom meste diváci neprídu o besedy s režisérmi, filmármi a čestnými hosťami. Filmy z tohto festivalu uvidia na jeseň aj ľudia v ostatných krajských či okresných mestách.

Ekotopfilm-Envirofilm 2015 ponúka zaujímavé dokumentárne a prírodopisné filmy z 28 krajín sveta. Organizátori festivalu pripravili aj bohatý sprievodný program. Okrem filmovej zóny organizujú pre deti prednášky o odpadovej kultúre, zbere papiera, poľnohospodárskych procesoch a eco mobilite. Súčasťou festivalu bude tiež výstava najlepších prác 20. ročníka medzinárodnej súťaže výtvarnej tvorivosti detí a mládeže Zelený svet a oddychová zóna s enviroknižnicou.

TASR, Odbor komunikácie MŽP SR