Kontakty Blind friendly Mapa stránky Magyar English
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

MŽP: Bažant z bojnickej zoo odcestoval do Vietnamu

28.05.2015

Rezortná organizácia Ministerstva životného prostredia SR – Zoologická záhrada Bojnice sa zapojila do projektu návratu bažanta Edwardsovho do Vietnamu. Cieľom projektu je spojiť v Európe narodené jedince s poslednými exemplármi žijúcimi v hanojskej zoo. Na jeseň minulého roku ZOO Bojnice poskytla kolegom z pražskej zoo tri mláďatá. Vo finále do Vietnamu nakoniec cestovali jedince zo ZOO Bojnice, London, Fasanerie Erfurt a Weltvogelpark Walsrode. Ide vôbec o prvý prípad, kedy sa zviera narodené v bojnickej zoo dočkalo návratu do svojej pôvodnej domoviny mimo Európy. Najstaršia zoo na Slovensku sa zapojením do medzinárodného projektu snaží pomôcť obnove populácie vo voľnej prírode.

Štyri samice bažanta, ktoré do Vietnamu poslali z pražskej zoo, sa majú spojiť s potomkami posledného samca pochádzajúceho z voľného prírody a tým vytvoriť základňu jedincov geneticky čistej línie. Tí by sa v budúcnosti podľa odborníkov mohli vrátiť do voľnej prírody.

Odchovať tohto vzácneho bažanta nie je jednoduché a cennejší prirodzený odchov sa nepodarí príliš často. Prvý historický prirodzený odchov troch mláďat sa v Zoo Bojnice podaril v roku 2013, ďalších troch v roku 2014 a pokračuje dvoma v roku 2015.

Bažant Edwardsov (Lophura edwardsii) bol v roku 2012 vyhlásený za vyhynutého v prírode. Od roku 2000 ho v hustých vietnamských pralesoch nikto nevidel. Posledných približne 200 jedincov sa chová len v niekoľkých zoo a u pár nadšených chovateľov.

Odbor komunikácie MŽP SR, ZOO Bojnice

 

Foto: RNDr. Peter Lupták