Kontakty Blind friendly Mapa stránky Magyar English
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

P. Žiga: Obehová ekonomika má zmysel, musia ju adoptovať všetky krajiny EÚ

18.06.2015

Zástupcovia rezortov životného prostredia krajín Vyšehradskej štvorky (V4) spolu s americkým predstaviteľom ochrany životného prostredia pre strednú a východnú Európu v Tatranskej Lomnici podpísali deklaráciu. Jej hlavným cieľom je podľa ministra životného prostredia SR Petra Žigu podporovať obehovú ekonomiku.

Šéf envirorezortu pripomenul, že sme nedávno prijali zákon o odpadoch, ktorý už hovorí o tom, ako by mala obehová ekonomika vyzerať a aké sú hierarchie odpadového hospodárstva. „Kladieme najväčší dôraz na to, aby sa výrobky, ktoré sa uvádzajú na trh, vyrábali tak, aby sa mohli stať po uplynutí doby životnosti opäť súčasťou výrobného procesu. Príkladom je sklenená fľaša,“ konkretizoval Peter Žiga. Toto sú podľa neho základné faktory, ktoré v budúcnosti budú fungovať. Minister ďalej dodal, že kvalitné obehové hospodárstvo môže mať vplyv na rast hrubého domáceho produktu jedno percento ročne. „Vytvorilo to za posledných desať rokov okolo dvoch miliónov pracovných miest v rámci Európy, čiže obehová ekonomika má zmysel a musia ju adoptovať všetky krajiny Európskej únie (EÚ) a napĺňať jej princípy,“ konštatoval.

Na rokovaní sa prvýkrát vo viac ako 25-ročnej histórii stretnutí zástupcov rezortov životného prostredia krajín V4 zúčastnil aj americký zástupca. „S hrdosťou nazývame tieto štyri krajiny našimi partnermi a spojencami, toto partnerstvo má dnes nesmiernu dôležitosť tu v regióne. Tešíme sa na nástup novej éry, ktorú sme nastolili, keď budeme v oblasti životného prostredia navzájom spolupracovať a odovzdávať si skúsenosti,“ konštatoval americký predstaviteľ ochrany životného prostredia pre strednú a východnú Európu Raffi Balian. Štruktúra ekonomiky USA je podľa ministra Žigu trochu iná ako na Slovensku i v Európe. Základ však bol vymeniť si s americkými kolegami informácie o tom, ako oni vnímajú spojenie podnikateľského prostredia s niektorými zákonmi platnými v rámci ochrany životného prostredia. „Hovorili sme práve o obehovej ekonomike a o tom, ako uvádzať výrobok na trh tak, aby spĺňal všetky environmentálne kritériá. Spôsob ochrany životného prostredia v USA a Európe je úplne odlišný, je však veľa spoločností, ktoré pôsobia na Slovensku. Aj prostredníctvom tohto stretnutia sme sa snažili hľadať spoločné body, ktoré nás spájajú a vysvetliť im, prečo Európa ide iným smerom a prečo má také ambiciózne nápady. Európa je lídrom v zelených témach a snaží sa to ukazovať celému svetu,“ zdôraznil slovenský minister. EÚ podľa neho tvorí len 15 percent emisií v rámci celého sveta, sama však pri ich znižovaní až tak veľa nezmôže. Preto je podľa Petra Žigu dôležité pritiahnuť do tohto procesu aj ďalšie krajiny mimo EÚ.

Rokovanie bolo pri príležitosti záveru slovenského predsedníctva krajín V4 a jeden z dôležitých úspechov podľa Petra Žigu v tejto súvislosti je, že Slovensko bolo vyhodnotené ako krajina, ktorá dosiahla najväčšie redukcie emisií CO2 spomedzi všetkých krajín na svete za rok 2014. „Na to som pyšný,“ dodal minister.


TASR, OK MŽP SR