Kontakty Blind friendly Mapa stránky Magyar English
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

MŽP: Nová kompa zabezpečí väčší komfort pre obyvateľov v okolí Vodného diela Gabčíkovo

01.07.2015

Na prívodnom kanáli Vodného diela Gabčíkovo dnes pokrstili novú kompu, ktorá bude denne premávať medzi obcami Vojka nad Dunajom a Kyselica v okrese Dunajská Streda. Plavidlo nahradí po 23 rokoch starú kompu, ktorá už nevyhovovala podmienkam. Prevádzku kompy financuje rezortná organizácia Ministerstva životného prostredia – štátny podnik Vodohospodárska výstavba. Slávnostného otvorenia sa spolu s generálnym riaditeľom Vodohospodárskej výstavby Ladislavom Lazárom zúčastnili šiesti starostovia dotknutých obcí - Dobrohošť, Vojka nad Dunajom, Bodíkov, Horný Bar, Kyselice a Rohovce.

„Nová kompa je presne podľa priania starostov, je väčšia – vezme naraz až 18 áut. Má prúdové motory, nie vrtule, čiže jej neprekážajú naplaveniny a nečistoty vo vode, čo starej často znemožňovalo premávku. Je rýchlejšia a odolnejšia, čo znamená, že dokáže premávať aj v horšom počasí, zvládne väčšie vlny a silnejší vietor ako stará. Bude premávať každý deň o 2,5 hodiny dlhšie ako predchádzajúca, zabezpečuje väčší komfort obyvateľstvu,“ povedal generálny riaditeľ Ladislav Lazár. Kompa premáva od 5.00 do 23.00 h.

Dunajskú kompu denne využívajú nielen miestni obyvatelia, ktorí takto šetria veľa kilometrov, ale aj turisti, cyklisti a iní návštevníci. Kompa je od začiatku svojej prevádzky pre cestujúcich zadarmo a jej chod financuje Vodohospodárska výstavba, š.p. Starostovia okolitých obcí privítali, že ich problémy nezostali nepovšimnuté a sľuby, ktoré dostali, sú premenené na skutočnosť.

„Pred rokom sme zaviedli prednostný signalizačný systém pre občanov, ktorí bývajú v okolí vodného diela, teraz sme spustili novú kompu. Ďalšou výzvou bude obnovenie plavby loďou z Bratislavy cez Čuňovo, Hamuliakovo, Šamorín a Vojku,“ doplnil Lazár. Dodal, že prístavy sú vybudované, obce si založili občianske združenie, čo bolo podmienkou, teraz treba zabezpečiť plavidlá.

Na slávnostnom odovzdaní novej kompy sa zúčastnil aj vodohospodár, projektant, hospodársky pracovník Július Binder, ktorý zohral významnú úlohu pri výstavbe a dokončení vodného diela Gabčíkovo.

Novú kompu žiadali starostovia obcí už niekoľko rokov. Stará sa totiž často kazila a nebola schopná plavby pri zhoršenom počasí. S prevádzkou kompy sa začalo po spustení Vodného diela Gabčíkovo, ako kompenzácia obciam, ktoré boli vodným dielom odrezané od cesty a bez kompy by museli chodiť autami dlhú trasu.

TASR, Odbor komunikácie MŽP SR