Kontakty Blind friendly Mapa stránky Magyar English
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

MŽP: Opatrenia proti zosuvom pôdy chránia obecnú školu v Nižnej Myšli

30.01.2015

Nové opatrenia v rámci druhej etapy sanačných prác v Nižnej Myšli chránia proti zosuvom pôdy miestnu obecnú školu. Náklady na práce dosiahli približne 1 milión 240 tisíc eur. Informoval o tom dnes na kontrolnom dni v obci štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Vojtech Ferencz. Opatrenia spočívali v stabilizácii svahu v severnej časti obce pomocou kotvenej pilótovej steny, novej drenážnej štrkovej steny a v dôslednom odvedení vody pomocou vrtov. Hladinu podzemnej vody bude monitorovať 12 nových piezometrických vrtov. Obec v okrese Košice-okolie doteraz čelí následkom ničivého zosuvu pôdy po povodniach z júna 2010.

"Ide o ďalší významný posun pri ochrane Nižnej Myšle pred zosuvmi pôdy, ktoré ohrozovali existenciu obce. Ministerstvo životného prostredia chce v tejto pomoci pokračovať v centrálnej časti obce," povedal štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Vojtech Ferencz.

Opatrenia proti zosuvu zabezpečuje Štátny geologický ústav Dionýza Štúra. Predchádzajúce opatrenia envirorezortu z roku 2012 stabilizovali predovšetkým okolie kostola a kultúrneho domu a rodinných domov na Malej a Veľkej nemeckej ulici. Sústredili sa najmä na odvodnenie vybraných častí zosuvného územia, kotvenie objektov pilótovými stenami a budovanie gabiónových múrov. Súčasne pokračoval monitoring územia a rekultivácia porušeného územia. Náklady na ochranu pred zosuvom pôdy dosiahli doteraz viac ako 3 milióny 850 tisíc eur. 

"Pripravujeme tretiu etapu sanačných prác. Gro sanácií bolo urobených, ale je potrebné ešte sanovať hlavne južnú časť obce okolo hlavnej cesty. Aktuálne máme na to vyčlenených takmer 500.000 eur," doplnil štátny tajomník envirorezortu Vojtech Ferencz.

To, že sanačné práce v druhej etape uchránili svah, na ktorom sa nachádza základná a materská škola s celkovým počtom 90 detí, potvrdil aj starosta obce Miroslav Sisák. Riaditeľ Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra Branislav Žec uviedol, že na Slovensku došlo za posledných 60 rokov len k dvom tak veľkým zosuvom pôdy. V prvom prípade sa tak stalo v Handlovej v 60. rokoch minulého storočia, druhýkrát to bolo práve v Nižnej Myšli. "Dnes môžeme povedať, že sme sčasti zastabilizovali toto územie," konštatoval v súvislosti s realizáciou finančne náročných opatrení.

Odbor komunikácie MŽP SR, TASR

Foto: TASR