Kontakty Blind friendly Mapa stránky Magyar English
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

Ministerstvo povolenie na prieskum uránu pri Jahodnej nepredĺži

16.04.2015

Ministerstvo životného prostredia SR definitívne nepredĺži povolenie na prieskum ložísk uránu v lokalite Jahodná-Kurišková pri Košiciach. Informoval o tom dnes minister životného prostredia Peter Žiga. Končí sa tým desaťročné obdobie, ktoré traumatizovalo obyvateľstvo v regióne.

"Od pondelka definitívne zaniká v lokalite prieskumné územie. Štát je pripravený aj na riziko prípadnej arbitráže zo strany spoločnosti Ludovika Energy, ktorá o predĺženie prieskumu ministerstvo žiadala. Neobávame sa arbitráže alebo súdov, postupovali sme v súlade s platnými zákonmi,“ povedal šéf envirorezortu Peter Žiga.

Spoločnosť Ludovika Energy robí prieskum v lokalite Jahodná od roku 2005 a povolenie platilo do roku 2009, potom bolo predĺžené a jeho platnosť sa skončila. Spoločnosť však požiadala o ďalšie predĺženie o ďalších desať rokov – až do roku 2025, ministerstvo životného prostredia však vo februári tohto roka žiadosti nevyhovelo. Ludovika napadla rozhodnutie a žiadala o prehodnotenie rozhodnutia v rozkladovom konaní.

Proti prieskumu a využívaniu ložiska uránovo-molybdénových rúd v prímestskej rekreačnej oblasti Košíc na Jahodnej sa od začiatku zdvihla vlna občianskeho odporu. Proti ťažbe uránu na Jahodnej vedú ochranári, ale aj obce a ich obyvatelia kampaň už od roku 2005. Pod petíciu za zákaz ťažby uránu sa podpísalo približne 100 tisíc ľudí a 40 miest.

V súvislosti s odporom obyvateľstva proti možnosti ťažby uránu iniciovali v minulom roku predseda vlády Robert Fico, minister Peter Žiga a primátor Košíc Richard Raši zákaz ťažby rádioaktívnych látok na území Slovenska. Výnimkou sú len prípady, keď ťažbu odsúhlasia v miestnom referende obyvatelia obcí, v katastroch ktorých sa ložiská nachádzajú. Iba v prípade pozitívneho výsledku môžu ťažiarske spoločnosti žiadať od banského úradu povolenie ťažiť. Návrh schválil parlament 3. júna 2014.

Odbor komunikácie MŽP SR, SITA