Kontakty Blind friendly Mapa stránky Magyar English
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

Vodárenské spoločnosti podporujú novelu vodného zákona

10.09.2014

Asociácia vodárenských spoločností (AVS) podporuje novelu vodného zákona z dielne Ministerstva životného prostredia SR. Informovali o tom dnes jej zástupcovia na tlačovej konferencii v Bratislave. Aktivisti proti vývozu vody do zahraničia chcú podľa prezidenta AVS Stanislava Hrehu v konečnom dôsledku to isté ako vláda. Novela, ktorú začiatkom júna schválil vládny kabinet, čaká momentálne na schválenie v parlamente.

„Je zvláštne, že na rôzne stretnutia aktivistov nepozvú odborníkov, aby povedali svoj názor," povedal prezident asociácie Stanislav Hreha s tým, že AVS zabezpečuje zásobovanie vodou pre 87 percent populácie Slovenska. Aktivisti, ktorí organizujú petície proti vývozu vody, podľa neho v konečnom dôsledku chcú to isté ako vláda. Momentálne podľa Hrehu Slovensko nemá legislatívu, ktorá by bránila neželanému vývozu vody. „V súčasnosti môžem vodu vyviezť, keď za ňu zaplatím,“ povedal. Vláda podľa neho chce mať v tomto prípade prostriedok účinnej kontroly. „Novelu tohto zákona pripravovali odborníci a nemala by byť predmetom politického boja,“ doplnil Hreha a dodal: „Ani prípadný vývoz vody by neohrozil Slovensko, keďže zásoby pitnej vody máme približne osemnásobne väčšie, ako je jej spotreba.“

Novela vodného zákona z dielne ministerstva životného prostredia okrem iného definuje vodu ako strategickú surovinu, ktorá podlieha národným záujmom. Preprava a prevoz vody do zahraničia by podľa novely mali podliehať povoleniu zo strany štátu. Opozícia návrh novely kritizovala s tým, že dá vláde právomoc povoľovať vývoz, čo momentálne nie je možné. Ministerstvo životného prostredia to odmieta s tým, že nekontrolovateľný vývoz je možný v súčasnosti a novela to má dostať pod kontrolu. Minister životného prostredia Peter Žiga a predseda vlády Robert Fico neskôr na kritiku reagovali návrhom novely ústavy, ktorá má zakázať vývoz vody potrubím alebo cisternami mimo územia Slovenska. Výnimka by mala byť možná len v prípade výnimočných humanitárnych situácií. Zákaz sa nemá vzťahovať na vývoz vody balenej do fliaš. O návrhu novely ústavy i o návrhu novely vodného zákona momentálne rokuje parlament.

Zdroj: Odbor komunikácie MŽP SR, SITA