Kontakty Blind friendly Mapa stránky Magyar English
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

Minister Peter Žiga vystúpil na Klimatickom summite 2014 v New Yorku

24.09.2014

Za účasti viac ako 130 prezidentov, šéfov vlád a ministrov bol v utorok na pôde OSN v New Yorku Klimatický summit 2014. Zvolal ho generálny tajomník svetovej organizácie Pan Ki-mun, aby priniesol potrebný politický impulz a novú dynamiku do medzinárodných klimatických rokovaní. Slovensko na summite reprezentoval minister životného prostredia Peter Žiga. V rámci plenárneho zasadnutia vystúpil na tému Národné aktivity a ambície krajín na znižovanie emisií.

Minister Peter Žiga vo svojom vystúpení zdôraznil, že Slovensko dlhodobo podporuje kroky medzinárodného spoločenstva a zodpovedne si plní redukčné záväzky. „Od roku 1990 sme znížili emisie skleníkových plynov o viac ako 40%, emisie na obyvateľa o 36% a emisnú náročnosť skoro viac ako o 60%. Slovensko je veľmi dobrým príkladom toho, akým spôsobom môže krajina zabezpečiť znižovanie emisných plynov a skleníkových plynov. Ako členská krajina EÚ je SR pripravená plniť svoje ambiciózne redukčné ciele do roku 2020 a aktívne sa zúčastňovať aj na prebiehajúcej diskusii k novým cieľom klimatickej a energetickej politiky EÚ,“ povedal šéf rezortu životného prostredia. Minister zároveň zdôraznil, že Slovensko v rámci spolupráce s rozvojovými krajinami ponúka najmä svoje dobré skúsenosti v oblasti budovania kapacít.

Hlavný cieľ summitu bol podporiť ambiciózne aktivity krajín pri znižovaní emisiía globálne podporiť aktívnejšie zapojenie všetkých krajín do znižovania emisií a rozvoja obnoviteľných zdrojov energie. Klimatický summit za účasti svetových klimatických lídrov, medzinárodných organizácií, zástupcov podnikateľského sektora a mimovládnych organizácií bol prípravou na dosiahnutie novej globálnej a právne záväznej klimatickej dohody na obdobie po roku 2020, ktorá má byť schválená v Paríží v 2015.

Na okraj Klimatického summitu sa minister Peter Žiga bilaterálne stretol so zástupcami krajín V4, Rumunska a Bulharska, najmä v súvislosti s pripravovaným 21. Ministerským stretnutím v Bratislave, ktoré bude 29. - 30.septembra.

Zdroj: Odbor komunikácie MŽP SR