Kontakty Blind friendly Mapa stránky Magyar English
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

Rozpočet MŽP SR sa na budúci rok zníži o necelú štvrtinu

15.10.2014

Ministerstvo životného prostredia SR bude v budúcom roku hospodáriť s rozpočtom zníženým o takmer 23 percent. Vyplýva to z budúcoročného rozpočtu verejnej správy, ktorý schválil vládny kabinet. Samotné prostriedky pre ministerstvo klesajú o 9 miliónov eur na navrhovaných 30,6 milióna eur. Ministerstvo financií pôvodne naplánovalo envirorezortu ešte väčšiu úsporu, až vo výške 35,4 percenta. Ministrovi životného prostredia Petrovi Žigovi sa však podarilo vyrokovať 5 miliónové navýšenie.

„S takýmto navýšením budeme vedieť vyjsť, chýbajú ale prostriedky na protipovodňové opatrenia. Ak by som teda povedal, že som spokojný, tak by som preháňal,“ zdôraznil minister Peter Žiga. Zároveň doplnil že sa budú musieť sústrediť na čerpanie eurofondov.

Z 9 miliónového poklesu rozpočtu Ministerstva životného prostredia SR, 6,6 milióna eur obstaráva premietnutie reformy štátnej a verejnej správy ESO. O 1,16 milióna eur (12,9 %) klesajú osobné výdavky rezortu. Výdavky na tovary a služby majú medziročne narásť o 1,6 milióna eur. Celkovo majú výdavky envirorezortu v roku 2015 narásť o 66 percent, na navrhovaných 662 miliónov eur. Dôvodom je predpokladané zvýšené čerpanie eurofondov.

Pôvodný rozpočet označil šéf envirorezortu Peter Žiga za problémový. Ohrozené boli niektoré kompetenčné právomoci ministra a fungovanie viacerých rezortných organizácií, ktorým by sa siahlo na rozpočty a ľudí. „Vďaka vládou odsúhlaseným prostriedkom pre rezort životného prostredia sú všetky organizácie rezortu zachránené, a tým pádom budú môcť vykonávať činnosť ako doteraz,“ doplnil minister Peter Žiga.

Jednou z ohrozených organizácií bol aj Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Rozpočtové prostriedky príspevkovej organizácie sú v tomto roku 6,8 milióna eur. Budúcoročný rozpočet rátal pôvodne s transferom len 2,45 milióna eur. Generálny riaditeľ SHMÚ Martin Benko uviedol, že v prípade takéhoto skresania finančných prostriedkov by neboli schopní poskytovať plnohodnotné a dôležité údaje, ako aj informácie a produkty nevyhnutné pre efektívne fungovanie rôznych prevenčných systémov včasného varovania.

Odbor komunikácie MŽP SR, TASR, SITA