Kontakty Blind friendly Mapa stránky Magyar English
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

EKOPLAGÁT ´14 prilákal 50 autorov z celého sveta

03.10.2014

Do 13. ročníka medzinárodnej súťažnej prehliadky plagátov s tematikou ochrany prírody a životného prostredia EKOPLAGÁT ´14 sa prihlásilo päťdesiat autorov z dvadsiatich krajín sveta. Výberová porota posúdila 104 diel, do súťažnej prehliadky vybrala 102 od 49 autorov. V kolekcii pre tento ročník prevládajú plagáty od nových, prevažne mladších autorov.

Členovia poroty posudzovali plagáty SR, USA, Číny, Dominikánskej republiky, Bieloruska, Ruska, Poľska, Japonska, Ekvádora, Taiwanu, KĽDR,, Južnej Kórey, Iránu, Mexika, Litvy, Estónska, Turecka, Grécka, Macedónska a Kanady.Kurátorka výstavy Mgr. Dana Doricová zhodnotila celú kolekciu ako vyváženú. Svojim umeleckým obsahom a vlastným výtvarným prejavom autori poukazujú nielen na narastajúce globálne problémy v životnom prostredí, ale aj sociálne problémy celej konzumnej spoločnosti.

Výstavu slávnostne otvoria vernisážou v Považskej galérii umenia v Žiline dňa 30. októbra za účasti slovenských, ale aj zahraničných zástupcov z rôznych organizácií a inštitúcia a potrvá až do 30. novembra.

Popri súťažnej prehliadke EKOPLAGÁT´14 budú aj sprievodné akcie: Plagát verejnosti – hlasovanie návštevníkov o najlepší plagát v priestoroch Považskej galérie umenia v Žiline a zároveň on-line hlasovanie na www.npmalafatra.sk a Výtvarná súťaž Ekoplagátik na tému: „Príroda mojimi očami“, určená pre školy, jednotlivcov alebo kolektívy. Súťažiť sa bude v troch kategóriách: 6–10 rokov, 11–15 rokov a 16-18 rokov. Uzávierka prác je 30. októbra 2014. Vybrané práce budú v novembri vystavené v priestoroch Krajskej knižnice v Žiline.

Odbor komunikácie MŽP SR