Kontakty Blind friendly Mapa stránky Magyar English
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

Ochranári spod Tatier čakajú na prílet orla Arnolda

05.03.2014

Tohtoročná teplá zima pod Tatrami spôsobila predčasné ukončenie projektu živej kamery Dravce na Liptove. Ochranári z rezortnej organizácie Ministerstva životného prostredia SR – Štátnej ochrany prírody SR, Správy TANAPu však budú s podobnými prenosmi aj naďalej pokračovať. V súčasnosti pokračujú prípravy živého prenosu orla krikľavého, ktorý na jeseň opustil hniezdo v podhorí Západných Tatier a do zimoviska v africkej Botswane preletel vyše 7 tisíc kilometrov. Orol Arnold by sa mal v týchto dňoch vydať na svoju spiatočnú púť z Afriky do hniezdiska na Liptove.

Kamera s obslužnou technikou, ktorá bude monitorovať hniezdo orla Arnolda, doposiaľ zaznamenávala pohyb dravcov v tatranskej prírode.Pred kamerou bola nainštalovaná kŕmna plošina s návnadou. Tú zozbierali tatranskí ochranári z úhynov zveriny na cestných komunikáciách. Dlhá a teplá zima však spôsobili to, že dravce si nachádzali obživu aj v širokom okolí a pred kamerou sa objavili sporadicky. Projekt Dravce Liptova preto ukončili predčasne a svoje využitie nájde po prílete orla Arnolda do svojho hniezda.

Pracovníci Správy TANAPu spoločne s odborníkmi koncom minulého leta pripevnili miniatúrnu vysielačku na chrbát orlovi Arnoldovi. Od tohto momentu sledovali jeho pohyb prostredníctvom satelitu. V polovici septembra 2013 sa orol vydal na dlhú púť do svojho zimoviska v Afrike. Dáta o jeho pohybe, pokiaľ boli jeho pozície rádiovo dostupné, pracovníci Správy TANAPu postupne spracovávali. Dostupné sú na internetovej stránke www.spravatanap.sk. Pozície jeho pohybu sú s príchodom skorej jari opäť stredobodom záujmu, keď by sa mal Arnold vydať na spiatočnú cestu. Ochranári dúfajú, že orlovi z Liptova sa nič zlé neprihodí a mini vysielačka napájaná solárnym panelom bude dodávať unikátne informácie o jeho ceste na Slovensko.

Odbor komunikácie MŽP SR, Správa TANAPu