Kontakty Blind friendly Mapa stránky Magyar English
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

Začal sa Envirofilm 2014

19.05.2014

V Banskej Bystrici sa dnes začal 20. ročník Medzinárodného festivalu filmov o životnom prostredí Envirofilm 2014. Slávnostne ho otvoril minister životného prostredia Peter Žiga. Šéfa envirorezortu teší, že vďaka festivalu sa bude častejšie hovoriť o biodiverzite, trvalo udržateľnom rozvoji a ochrane životného prostredia. S tým súvisia aj udalosti týchto dní, keď Slovensko zápasí s odstraňovaním následkov víchrice a povodní.

„Som rád, že tu máme 20. ročník tohto veľmi vydareného a medzinárodne známeho podujatia. Myslím si, že jeho kvalita z roka na rok rastie. Aj takto vieme, či už širokú verejnosť alebo deti v školách naučiť niečo, čo sa týka environmentálnej výchovy. Ukázať im filmy o životnom prostredí, aby sa dozvedeli ako prírodu chrániť a zachovávať ju pre ďalšie generácie," konštatoval pre TASR Peter Žiga. Beseda s ministrom životného prostredia je naplánovaná na piatok 23. mája o 14.00 h v kinosále Múzea SNP.

Do jubilejného 20. ročníka Envirofilmu prihlásilo svoje diela rekordných 37 krajín sveta. Zo 154 súťažiacich filmov diváci uvidia 63, ktoré do finále posunula výberová komisia. Prehliadka súťažných filmov je denne od 9.00 h do 21.00 h, od dnes až do soboty. Vstup do kinosály Múzea SNP je bezplatný.
Súčasťou "zeleného" festivalu sú aj enviroaktivity pre deti a mládež, besedy s filmárskymi osobnosťami, výstavy, ale aj pokus o rekord vo vytvorení najväčšieho živého loga Envirofilmu. O ten sa tanečníci štvorylky pokúsia v piatok 23. mája o 11.00 h na banskobystrickom Námestí SNP.

„V tomto jubilejnom ročníku sme zvolili novú organizačnú štruktúru festivalu. Jednotlivé festivalové mestá organizujú premietanie súťažných filmov a sprievodné akcie Envirofilmu v rôznych termínoch počas roka. Z jednorazovej týždennej akcie tak vznikla takmer celoročná aktivita v rôznych regiónoch Slovenska," dodal riaditeľ festivalu, štátny tajomník ministerstva životného prostredia Ján Ilavský. Filmy tak uvidia aj diváci v Košiciach, vo Zvolene, Brezne, Poltári, v Banskej Štiavnici, Kremnici i v Krupine.

TASR, Odbor komunikácie MŽP SR