Kontakty Blind friendly Mapa stránky Magyar English
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

P. Žiga: Následky kalamity sú horšie, ako sa čakalo

23.05.2014

Veterná kalamita, ktorá postihla územie Tatier minulý týždeň, má horšie následky, ako sa čakalo. Novinárom to dnes po obhliadke z vrtuľníka potvrdil minister životného prostredia Peter Žiga s tým, že vietor zlámal v Tatranskom národnom parku (TANAP) asi pol milióna kubických metrov drevnej hmoty. Z toho len na území Štátnych lesov (ŠL) TANAP je to asi 150.000 m3, ostatné na súkromných pozemkoch.

„Je tam zničených aj veľa biotopov, pripravovanú zonáciu Tatier určite budeme musieť trošku pozastaviť a vypočítať následky kalamity, budeme ju musieť zrejme nanovo pripraviť," uviedol Peter Žiga. Zonácia však podľa ministra momentálne nie je až taká podstatná, ako zachrániť v Tatrách to, čo sa ešte dá. Z rezortu poskytol okamžite finančné prostriedky Štátnej ochrane prírody na nákup motorových píl, rukavíc, sekier a pohonných látok, aby bolo možné čo najskôr vyčistiť turistické chodníky. Ostatné škody, ktoré vietor napáchal v rámci celého Slovenska, bude musieť MŽP ešte zrátať a na základe toho spolu s rezortom pôdohospodárstva pripraví materiál na rokovanie vlády.
Kalamita najviac postihla Západné Tatry, časť Chočských vrchov, zadnú oblasť Tichej doliny a miesta okolo Cesty slobody vo Vysokých Tatrách. „Je to nešťastie, musíme sa s tým však vysporiadať. Keď sa prepília všetky turistické chodníky, tak sa život do Tatier vráti, život ide ďalej a musíme to riešiť," zhodnotil riaditeľ Správy TANAP Pavol Majko. Nateraz nedokázal odhadnúť, kedy sa turistické trasy na území národného parku podarí spriechodniť.
„Nepríjemné je, že 70 percent z kalamity sú zlomy a len 30 percent vývraty aj s koreňovým koláčom, ktorý by vedel ešte trochu konzervovať toto drevo. Minimálne 50 percent kalamity je rozptýlenej, takže spracovanie bude trošku komplikovanejšie," zhodnotil minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomír Jahnátek s tým, že v 5. stupni ochrany prírody sa nepočíta s odstraňovaním následkov veternej smršti. Rezort chce veľmi rýchlo zmapovať rozsah kalamity v rámci celého Slovenska, keďže sa blíži letné obdobie a škody by mohli ešte vyššie.

Zdroj: TASR, Odbor komunikácie MŽP SR