Kontakty Blind friendly Mapa stránky Magyar English
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

Parlament schválil zákaz ťažby uránu z dielne envirorezortu

03.06.2014

Ťažba uránu bude od 15. júna na Slovensku možná iba v prípade, ak ju v referende odobria obyvatelia dotknutých obcí. Vyplýva to z novely geologického zákona, ktorú 122 hlasmi schválili poslanci Národnej rady SR v skrátenom legislatívnom konaní. Novelu zákona schválili s pozmeňujúcim návrhom primátora Košíc Richarda Rašiho. Podľa neho budú o ťažbe uránu v Bratislave a Košiciach rozhodovať všetci obyvatelia na území celého mesta, nielen jednotlivé mestské časti, ktorých sa prípadná ťažba týka. Zákaz ťažby rádioaktívnych nerastných surovín na území Slovenska predstavil v máji minister životného prostredia Peter Žiga. Po podpísaní prezidentom by novela mala nadobudnúť účinnosť 15. júna.

Minister životného prostredia Peter Žiga vysvetlil, že pri geologickom prieskume, ktorý predchádza ťažbe, majú dotknuté obce a mestá právo veta od roku 2010. To sa však netýka Jahodnej pri Košiciach, kde záujemca získal povolenie na geologický prieskum už v roku 2005. Tento prieskum by mal byť podľa slov ministra ukončený v apríli 2015. Záujemca o ťažbu bude musieť následne požiadať šesť dotknutých obcí o zorganizovanie referenda.

"Až na základe kladného referenda bude môcť pokračovať na základe banského zákona v žiadosti o dobývací priestor a ťažobné povolenie," ozrejmil minister Peter Žiga. Pri návrhu takejto zmeny zákona neuvažoval o tom, že by sa zákaz vzťahoval aj na ťažbu zlata. „V Kremnici a v Detve, ktorých sa to týka, je totiž proces už v ďalšej fáze - uskutočňuje sa tu konanie v rámci banského zákona o povolení samotnej ťažby,“ zdôraznil šéf envirorezortu.

Pozmeňujúc návrh primátora Košíc Richarda Rašiho reaguje na obavu, že v Bratislave a Košiciach by dotknuté mestské časti mohli teoreticky odsúhlasiť v referende ťažbu uránu, hoci zvyšok mestských častí s tým nesúhlasí. "Ak je dotknutou obcou hlavné mesto Bratislava a Košice, vyžaduje sa vyslovenie súhlasu obyvateľov hlavného mesta alebo mesta Košice," povedal Richard Raši.

Na Slovensku sú tri lokality, kde sa nachádzajú rádioaktívne látky - Považský Inovec, Novoveská Huta a Jahodná pri Košiciach. Ministerstvo životného prostredia SR neočakáva, že by zmena zákona zakladala riziko žalôb.

Odbor komunikácie MŽP SR, TASR