Kontakty Blind friendly Mapa stránky Magyar English
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

Nedajte sa oklamať lživou kampaňou proti novele vodného zákona

17.06.2014

Rezort životného prostredia vyzýva verejnosť, aby sa nenechala oklamať lživou kampaňou plnou nezmyslov, ktorá sa šíri na internete a sociálnych sieťach o návrhu novely vodného zákona. Novela zákona totiž jednoznačne ochráni Slovensko pred nekontrolovaným vývozom vody a drancovaním našich vodných zdrojov. Voda vďaka nej získa status strategickej suroviny a nikdy sa nestane, že bude chýbať obyvateľom niektorého regiónu. Tvrdenia, že sa pripravuje privatizácia a výpredaj pitnej vody do zahraničia, sú obyčajné klamstvo. Rezort životného prostredia upozorňuje, že autori petície proti novele zákona ľudí úmyselne uvádzajú do omylu a šíria hystériu.

NEZMYSEL č.1 – „Chystá sa privatizácia vodných zdrojov“ – Nič také v zákone nie je. Privatizácia je vylúčená a výslovne ju zakazuje článok 4 Ústavy, podľa ktorej vodné zdroje patria výlučne štátu.

NEZMYSEL č.2 – „Vytvára sa možnosť slovenskú vodu vyvážať masovo za hranice“ – Práve naopak, v SÚČASNOSTI je možný nekontrolovateľný vývoz vody a novela zákona mu zabráni.

NEZMYSEL č. 3 – „Chystá savýpredaj vody do zahraničia za desiatky miliónov eur a občania SR prídu o vodu“ – Opak je pravdou. Rezort životného prostredia nemá záujem o vývoz vody, ani neregistruje záujem podnikateľov. Ide o preventívnu ochranu vody do budúcnosti v období klimatickej zmeny. Spotreba vody v SR klesá a tvrdiť, že tu ide o obchod za desiatky miliónov eur, je úplný nezmysel na úrovni konšpiračných teórií.

NEZMYSEL č.4 – „Chystá sa zdraženie vody“ – Nepravdivé tvrdenie. Zákon cenu vody ani v najmenšom neovplyvní, tú určuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví.

NEZMYSEL č.5 – „Rozhodovať bude úzka skupina úradníkov“ – Zákon hovorí pravý opak. Kým teraz by rozhodoval regionálny úradník, podľa nových pravidiel bude každú prípadnú žiadosť transparentne pripomienkovať verejnosť a posudzovať ministerstvo životného prostredia a vláda.

NEZMYSEL č.6 - Zákon sa pripravoval potichu – Úplné klamstvo. O zákone sa s aktivistami a diskutuje viac ako rok, téma bola široko medializovaná a rezort životného prostredia o svojich postojoch a právnych analýzach pravidelne informoval.

Súčasná hystéria proti zákazu vývozu vody vyhovuje len špekulantom s vodou, ktorí by chceli drancovať naše vodné zdroje. Bez existencie pravidiel na to majú ideálny priestor. Rezort životného prostredia preto apeluje na verejnosť, aby sa nedala oklamať nekompetentnými ľuďmi, nepodľahla umelo vyvolanej panike a chránila vodu pre budúce generácie.