Kontakty Blind friendly Mapa stránky Magyar English
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

Ministerstvo životného prostredia opäť otvorilo brány pre verejnosť

02.06.2014

Ministerstvo životného prostredia pri príležitosti Medzinárodného dňa detí a blížiaceho sa Svetového dňa životného prostredia – 5. júna otvorilo verejnosti svoje brány. V sobotu 31. mája boli pre návštevníkov pripravené stánky rezortných organizácii ministerstva, ale aj mimovládnych organizácií – Greenpeace a Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia. Záujemcovia sa dozvedeli, ako predpovedať počasie a narábať s kompasom. Z bezprostrednej blízkosti si mohli pozrieť meteorologický balón či mobilné protipovodňové hradenie, ktoré ochránilo Bratislavu pred veľkou vodou. Vodohospodári predviedli „miniponorku“, ktorá dokáže skúmať objekty pod vodou namiesto potápačov. Celá akcia vyvrcholila krátko pred 14-tou hodinou žrebovaním tomboly, do ktorej sa zapojili stovky detí. Envirorezort chcel aj týmto podujatím motivovať deti, aby sa viac zaujímali o prírodu a jej ochranu.

"Máme tradíciu, že v čase, keď je Medzinárodný deň detí, usilujeme sa deťom aj ich rodičom sprístupniť dvere nášho ministerstva a ukázať im všetko, čím sa zaoberá," povedal minister životného prostredia Peter Žiga.

Pracovníci envirorezortu pripravili pre návštevníkov aj pohľad do jaskýň či národných parkov, zábavné ekologické hry, mini ZOO, envirokino či zaujímavé besedy. Zvedavcom sa odhalili tajomstvá ukryté vo vode a kameni. Dozvedieť sa mohli aj to, ako vedci zistia, či sopka vybuchne alebo sa láva iba rozleje po jej povrchu.

Na malých návštevníkov čakali živé zvieratá, s ktorými sa mohli pohrať. Okrem iných tam boli škrečky či korytnačka. Veľká časť návštevníkov využila aj možnosť odfotiť sa s pytónom kráľovským, ktorý bol v starostlivých rukách pracovníkov ZOO Bojnice.

Uchádzači o finančný príspevok na ekologické projekty dostali cenné rady o tom, aké sú možnosti získania dotácií z Environmentálneho fondu resp. aktuálne informácie z Operačného programu Životné prostredie. Pre pedagógov a študentov bolo pripravené poradenstvo v oblasti environmentálnej výchovy a vzdelávania a ukážky metodických materiálov pre školy.

Výhercovia, ktorí si počas vyžrebovania tomboly neprevzali ceny osobne, môžu si ich vyzdvihnúť na Odbore komunikácie Ministerstva životného prostredia SR, na Nám. Ľ. Štúra 1 v Bratislave.

Zoznam výhercov:

Cyril Ungvarský, Pod Záhradami 64/A, Bratislava
Erik Oliver Prachař, Palkovičova 10/A, Bratislava
Jaroslav Troščák, Žehrianska 4, Bratislava
Nela Gregorovičová, Majerníkova 1/B, Bratislava

 

Odbor komunikácie MŽP SR