Kontakty Blind friendly Mapa stránky Magyar English
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

Zákaz vývozu vody do zahraničia bude zakotvený v Ústave SR

08.07.2014

Vývoz slovenskej pitnej, minerálnej a geotermálnej vody bude upravovať nielen novela vodného zákona, ale aj zmena Ústavy SR. Oznámil to dnes premiér Robert Fico spolu s ministrom životného prostredia Petrom Žigom na tlačovej konferencii v Bratislave. Vláda chce novelizáciou upraviť článok štyri, ktorý hovorí o nerastnom bohatstve, vodách, prírodných liečivých zdrojoch či jaskyniach ako o majetku štátu, s ktorým nemožno nakladať.

„Chceme tento článok doplniť o ustanovenie, vďaka ktorému nebude možné z územia SR vyvážať ani pitnú vodu, ani geotermálnu vodu, ani minerálnu vodu," konkretizoval predseda vlády SR. Zákaz by sa mal týkať vývozu cez potrubie alebo cisternu. Výnimka sa má vzťahovať na extrémne humanitárne situácie. „Keď bude potrebné rozhodnúť, že treba niekomu pomôcť," doplnil premiér Fico. Vláda mieni chrániť aj výrobcov slovenských minerálnych a stolových vôd.
Novelizácia má zastaviť pochybnosti o tom, že chce vláda skutočne chrániť vodu a nemieni s ňou obchodovať. Návrh na zmenu Ústavy SR podá vláda hneď po tom, keď parlament posunie novelu vodného zákona do druhého čítania. Definitívne by mal parlament o úprave vodného zákona hlasovať až potom, keď rozhodne o zmene Ústavy SR.
Robert Fico opätovne zdôraznil, že jeho kabinet považuje vodu za strategickú surovinu a ako prvý ju takto aj definuje. „Žiadna iná vláda to nikdy neurobila," zdôraznil premiér s tým, že jeho vláda sa usiluje, aby Slovensko nikdy neprišlo o svoju vodu. Jeho slová potvrdil aj minister Peter Žiga. Novelizácia ústavy by podľa neho mohla byť napísaná tak, že prevod a preprava vody mimo územia SR sú okrem mimoriadnych situácií zakázané. Minister pripomenul, že dnes neexistuje mechanizmus, ktorý by vývozu vody do zahraničia zabránil. Zavádza ho až jeho novela. „Ide nám len o to, aby sme chránili vodu pre našich ľudí, pre ďalšie generácie," vyhlásil minister Žiga.

Zdroj: TASR, Odbor komunikácie MŽP SR