Kontakty Blind friendly Mapa stránky Magyar English
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

Kamzíkov je v Tatrách rekordne veľa

02.07.2014

Celkovo 1232 kamzíkov napočítali ochranári a lesníci počas minulotýždňového spočítavania na území celého Tatranského národného parku. Ide o rekordný počet kamzíkov od začiatku ich spočítavania pred viac ako piatimi desiatkami rokov. Na slovenskej strane Tatier žije z celkového počtu 844 kamzíkov, z toho 106 mláďat. Spočítavanie kamzičej zveri realizovala rezortná organizácia Ministerstva životného prostredia SR – Štátna ochrana prírody SR, Správa Tatranského národného parku spoločne so Štátnymi lesmi Tatranského národného parku a poľským Tatranským národným parkom.

Tohtoročné výsledky ochranárov a lesníkov milo prekvapili. „Vďaka prírastkom presahujúcim 15 percent z celkovej populácie a slabšej zime sa početnosť kamzíka naďalej zvyšuje. Prirodzený úbytok vplyvom predátorov či iných faktorov bezpečne vykryjú novonarodené kamzíčatá. Potešil nás aj počet svišťov vrchovských, ktorých bolo nielen vidieť, ale aj počuť,“ uviedol zoológ Štátnych lesov Tatranského národného parku Jozef Hybler.

Výsledky spočítania podľa Hyblera dokazujú, že celoročná starostlivosť o kamzičiu zver na území Tatranského národného parku formou ochranných služieb, prikrmovania sušenou jarabinou a ostatných ochranných opatrení vrátane informovanosti a výchovy návštevníkov má svoje opodstatnenie.

Hlavným cieľom spočítavania kamzíkov je sledovanie stavov tohto vzácneho živočícha. Jarné spočítavanie je zamerané hlavne na zisťovanie počtu mláďat, v jesenných mesiacoch sa spočítavajú kamzíky pre poznanie kmeňových stavov pred zimou.

Najnižší počet kamzíkov zaznamenali Štátne lesy Tatranského národného parku koncom 90-tych rokov minulého storočia. Počet kamzíkov klesol až na hranicu 200 jedincov. Donedávna najpočetnejšie stáda sa v národnom parku vyskytovali v rokoch 1964 až 1965, kedy na tatranských svahoch napočítali až do tisíc kamzíkov. Vlani počas jarného spočítavania žilo v Tatrách 963 kamzíkov, z toho 168 mláďat. Nižšie stavy v minulom roku môžu byť dôsledkom nevyhovujúceho počasia počas minuloročného spočítavania.

SITA, Odbor komunikácie MŽP SR