Kontakty Blind friendly Mapa stránky Magyar English
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

Zmodernizovaná spaľovňa odpadov pri Košiciach už spĺňa emisné limity

28.02.2014

Zrekonštruovanú spaľovňu odpadov dnes slávnostne otvorili v obci Kokšov-Bakša pri Košiciach. Cieľ investičného projektu spoločnosti KOSIT bol dosiahnuť väčšie energetické zhodnotenie odpadov. Po rekonštrukcii zariadenie okrem tepla na vykurovanie vyrába aj tzv. zelenú elektrickú energiu. Modernizácia výrazne prispela k ekologizácii spaľovne, ktorá v porovnaní s minulosťou spĺňa predpísané parametre aj v oblasti emisných limitov.

Modernizáciu spaľovne so splnením predpisov EÚ v oblasti životného prostredia, vrátane emisných limitov, ocenil minister životného prostredia Peter Žiga. „Fakt, že sa tu okrem tepla a vykurovania bude vyrábať aj zelená elektrická energia, je jedinečným prínosom nielen pre Košice, ale aj príkladom pre Slovensko," konštatoval. Dodal, že popri Bratislave ide o druhé takéto zariadenie v krajine.
Rekonštrukcia spaľovne sa realizovala v rokoch 2010 až 2013. S nákladmi 28,5 milióna eur to bola najväčšia investícia v histórii firmy do spaľovne, vyčíslil predseda predstavenstva KOSIT Alberto Gerotto. Projekt zahŕňal výmenu starého kotla K2 za nový, generálnu opravu roštového systému, výstavbu nového zariadenia na čistenie spalín a inštaláciu nového zariadenia turbína - generátor na výrobu elektrickej energie. Momentálne je plánovaná rekonštrukcia kotla K1. Na rekonštrukciu použila spoločnosť vlastné zdroje a úver z banky v objeme vyše 22 miliónov eur. „Návratnosť investície je osem rokov," doplnil Gerotto. Nový kotol má produkciu pary 30 ton za hodinu, spotreba odpadu je 10 ton za hodinu. Kondenzačná parná turbína s využiteľným výkonom 6 MW je schopná vyrobiť za rok maximálne 48.000 MWh elektrickej energie, ktorú už spoločnosť predáva do rozvodnej siete.

V KOSITe má 34-percentný podiel mesto Košice. Podľa primátora Richarda Rašiho je investícia do modernizácia spaľovne zároveň investíciou do čistoty životného prostredia a zdravia obyvateľov, vrátane ďalších generácií. „Výsledkom bude aj to, že pri narastajúcich cenách vo všetkých oblastiach života dokážeme udržať cenu za likvidáciu odpadu pri súčasnej úrovni minimálne ďalšie dva až tri roky," avizoval primátor Košíc.
Na otvorení modernizovaného zariadenia sa zúčastnili aj taliansky veľvyslanec v SR Roberto Martini či predseda Košického samosprávneho kraja Zdenko Trebuľa.

Zdroj: TASR, Odbor komunikácie MŽP SR