Kontakty Blind friendly Mapa stránky Magyar English
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

Minister Peter Žiga: Na úpravu potoka vo Vrátnej vodohospodári vyčerpali 800.000 eur

28.08.2014

Rezortná organizácia Ministerstva životného prostredia SR – Slovenský vodohospodársky podnik preinvestoval pri úprave koryta potoka vo Vrátnej doline, zničeného po prívalovej vlne 21. júla, zatiaľ 800 tisíc eur. Vodohospodári upravujú koryto potoka v dĺžke zhruba šesť kilometrov. Práce by mali za priaznivého počasia dokončiť do 15. októbra 2014. Po prehliadke Vrátnej doliny to povedal minister životného prostredia Peter Žiga.

„Máme neuralgické body - je tu 450-metrový úsek, trochu nižšie 90-metrový úsek, ktoré potrebujeme spevniť a urobiť tam aj kaskády, aby sme sa do budúcna vyhli takýmto povodniam. Tieto práce budú stáť asi 2,1 milióna eur, my máme zatiaľ preinvestovaných asi 800.000 eur. A chlapi mi sľúbili, že do 15. októbra, pokiaľ všetko bude dobré, by mali byť všetky práce dokončené a hotové,“ skonštatoval minister Peter Žiga. Predseda Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Juraj Blanár doplnil, že do konca októbra by mohli byť ukončené aj zabezpečovacie a záchranné práce.

Problémom je podľa šéfa envirorezortu aj geológia, pretože hneď po zosuve geológovia konštatovali, že ide o úplne výnimočnú situáciu. „Posledné takéto nešťastie tu bolo v roku 1959 a predtým v roku 1848. Z fondu vyčlením zhruba 30 tisíc eur na letecké snímky a následný geologický prieskum. Neurobíme nič konkrétne, čo sa týka nejakých sanačných prác. Ale budeme vedieť povedať aj pre budúcnosť, kde by sa mali stavať či už parkoviská, alebo prípadne sedačkové lanovky. A budeme vedieť, ktorým smerom by sa v prípade podobných nešťastí mohol daný svah zosúvať,“ doplnil minister Žiga.

Vláda SR koncom júla na svojom mimoriadnom rokovaní vyčlenila 3,06 milióna eur zo svojej rezervy na odstraňovanie následkov prudkého prívalového dažďa, ktorýzasiahol Terchovú a Vrátnu dolinu. Celkový objem peňazí, vynaložených na záchranné a zabezpečovacie práce, bude predmetom samostatného materiálu, ktorý prerokuje vládny kabinet po vyhodnotení živelnej pohromy a komplexnej kvantifikácii vynaložených prostriedkov. Obnova zničenej Vrátnej doliny bude stáť podľa odhadov vyše desať miliónov eur. Zabezpečovacie a záchranárske práce, ktoré urobí Žilinsky samosprávny kraj, by podľa Juraja Blanára mali vyjsť na šesť miliónov eur, obec Terchová by mohli vyjsť na 2,26 milióna eur. Slovenský vodohospodársky podnik odhaduje svoje náklady na dva milióny eur.

Odbor komunikácie MŽP SR, TASR

Foto: TASR