Kontakty Blind friendly Mapa stránky Magyar English
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

Hladina Domaše pomaly stúpa, vodohospodári začnú vypúšťať viac vody

02.04.2014

Hladina vody na VD Domaša klesla 8. marca tohto roku na úroveň 155,8 metra nad morom. Pre tento nízky stav vody zapríčinený chýbajúcimi zrážkami začali vodohospodári vypúšťať z priehrady 2,5 metra kubického vody za sekundu. Toto opatrenie stačilo na to, aby sa hladina Domaše opäť zvýšila. Vodohospodári tak do konca mája zvýšia odtok vody z vodného diela na 3,5 metra kubického za sekundu.

Vedúci odboru starostlivosti o životné prostredie na Okresnom úrade v Prešove Miroslav Benko informoval, že v piatok minulý týždeň tu namerali výšku hladiny na 157,5 metra nad morom. Vodohospodári aj starostovia obcí pod Domašou budú spokojní, keď sa hladinu vodného diela podarí udržať na úrovni 158 metrov nad morom. Na vodu z Domaše sú odkázané aj niektoré firmy, ktoré čerpajú vodu z rieky Ondava.

Vodohospodári sú presvedčení, že správnou reguláciou odtoku sa im podarí udržať dostatok vody v Domaši aj počas letnej sezóny. Vlani, po bohatej nádielke snehu, bolo vody v Domaši dostatok. Ale dva predchádzajúce roky hladina Domaše natoľko klesla, že sa obnažilo bahno, čo odradilo rekreantov a cestovný ruch tým výrazne utrpel.

Aktuálne jarné obdobie je aj vhodným obdobím na upratovanie okolia Domaše. Koordináciu prác majú plne v rukách starostovia obcí, v katastrálnom území ktorých sa pláže a rekreačné strediská nachádzajú.

Maximálna prevádzková hladina Domaše je stanovená na kótu 162 metrov nad morom. Pre účely letnej rekreácie je prijateľná už nadmorská výška hladiny na úrovni 159 metrov nad morom.

Zdroj: SITA, Odbor komunikácie MŽP SR