Blind friendly Magyar English
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

Minister životného prostredia Peter Žiga sa v prípade tažby zlata pri Detve postavil na stranu občanov

22.03.2013

Minister životného prostredia Peter Žiga aj predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Vladimír Maňka podporujú odpor obyvateľov Podpoľania a tamojších samospráv proti ťažbe zlata v detvianskej lokalite Biely vrch. Zhodli sa na tom po dnešnom stretnutí samospráv mesta Detva a okolitých obcí, detvianskych podnikateľov a odborárov a predstaviteľmi mimovládneho sektora vrátane občianskeho združenia Podpoľanie nad zlato.

„Musím konštatovať, že tu bol jednoznačne prezentovaný názor, že všetky dotknuté strany sú proti ťažbe zlata v Podpoľaní, a ja ako minister životného prostredia podporujem ich záujem,“ povedal minister životného prostredia Peter Žiga.

„Pán minister si vypočul názory odporcov ťažby zlata, názory všetkých dotknutých a získal argumenty. Na základe dnešného stretnutia sme sa rozhodli, že budeme iniciovať stretnutie s ministrom hospodárstva, kde pôjdeme spoločne. Nemôžeme ísť proti ľuďom, ak to celý región nechce, je to vážna vec,“ povedal po stretnutí predseda banskobystrickej župy Vladimír Maňka. Pripomenul, že podľa zákona majú dotknuté samosprávy pri povoľovaní ťažby právo veta. „Investor by mal pochopiť, že tu existuje právo veta a niekto deklaruje, že to právo využije. Tak keby som bol ja investor, načo budem do niečoho investovať, keď mi to niekto o štyri roky stopne,“ uviedol župan. Dodal, že už na najbližšie zasadnutie Zastupiteľstva BBSK predloží uznesenie o nesúhlase kraja s plánovanou ťažbou, aké už prijali zastupiteľstvá mesta Detva a dotknutých obcí.

Spokojnosť po rokovaní vyjadril aj zástupca OZ Podpoľanie nad zlato Roman Podhradský. "Nám postačí len to, že sa obvodný banský úrad začne správať tak, ako sa má. Keď bude počúvať hlas ľudí, hlas samospráv a zastaví konanie o dobývacom priestore," uviedol. "Dobývací priestor je kľúč a to vedia všetci, investori aj my," dodal. Ako pripomenul, OZ Podpoľanie nad zlato sa po nedávnom rozhodnutí Najvyššieho súdu SR stalo opäť právoplatnými účastníkmi posudzovacieho procesu. Môže teda napadnúť všetky doteraz vydané rozhodnutia.

Obvodný banský úrad v B. Bystrici vydal koncom uplynulého roku rozhodnutie o určení dobývacieho priestoru v lokalite Biely Vrch pri Detve pre spoločnosť EMED Slovakia. Obyvatelia regiónu, ktorých sa pod petíciu proti ťažbe podpísalo viac ako 11.000 to však považovali za bezprecedentný prejav arogancie štátnych úradníkov.

Ťažiť zlato v lokalite Biely vrch v bezprostrednom susedstve areálu detvianskych strojární plánuje spoločnosť EMED Slovakia. Má ísť o ťažbu povrchovým spôsobom s využitím metódy kyanidového lúhovania. Povrchový lom by mal po ukončení ťažby dosahovať priemer 600 metrov a hĺbku 180 metrov. Produkciu tu odhadujú na desať rokov, počas ktorých by sa malo vyťažiť 20 až 25 ton zlata.

Zdroj: SITA, Odbor komunikácie MŽP SR