Blind friendly Magyar English
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

Minister Peter Žiga sa vzdal kresla, na jeden deň ho požičal deťom

01.06.2013

Minister životného prostredia Peter Žiga sa v sobotu, 1. júna na jeden deň vzdal svojho ministerského kresla. Požičal ho deťom, ktorým ministerstvo počas Medzinárodného dňa detí a blížiaceho sa Svetového dňa životného prostredia – 5. júna, otvorilo svoje brány. Celá akcia vyvrcholila krátko pred 14-tou hodinou žrebovaním tomboly, do ktorej sa zapojili stovky detí. Envirorezort chcel aj týmto podujatím motivovať deti, aby sa viac zaujímali o prírodu a jej ochranu.

"Ochrana prírody je veľmi dôležitý faktor pri vzdelávaní detí. Máme záujem, aby deti od najmenšieho veku dostávali povedomie, ako treba prírodu chrániť, separovať odpad a podobne. Snažíme sa ich motivovať, aby sa zaujímali o prírodu a o jej ochranu," povedal minister životného prostredia Peter Žiga. Dodal, že deti si na ministerstve mohli pozrieť vykopávky, múzeum prírody a jaskýň, rôzne zvieratá. A tiež vyskúšať ministerské kreslo. "Samozrejme, požičal som im ho," povedal šéf rezortu. Poznamenal, že deti boli veľmi zvedavé, zaujímali sa napríklad o to, ako sa ťažia nerasty, alebo prečo sú niektoré zvieratá na rezorte vypchaté.

Súčasťou Dňa otvorených dverí na ministerstve boli náučné dokumentárne filmy s tematikou životného prostredia. Dobrovoľníci z Bratislavského regionálneho ochranárske združenia BROZ si pripravili zaujímavú prednášku o rieke Dunaj. Slovenským jaskyniam či národným parkom sa venovali odborníci z rezortnej organizácie Ministerstva životného prostredia – Štátnej ochrany prírody SR. Od meteorológov zo Slovenského hydrometeorologického ústavu sa návštevníci mohli dozvedieť, ako vzniká predpoveď počasia alebo vidieť prístroj na meranie prietoku vody na vodných tokoch.

Na malých návštevníkov nečakali len vypreparované exponáty, ale aj živé zvieratá, s ktorými sa mohli pohrať. Okrem iných tam boli škrečky či korytnačka. Veľká časť návštevníkov využila aj možnosť odfotiť sa s pytónom kráľovským, ktorý bol v starostlivých rukách pracovníkov ZOO Bojnice.

Výhercovia, ktorí si počas vyžrebovania tomboly neprevzali ceny osobne, môžu si ich vyzdvihnúť na Odbore komunikácie Ministerstva životného prostredia SR, na Nám. Ľ. Štúra 1 v Bratislave.

Zoznam výhercov:

Martina Múdra, Malá Ida
Anička Maniačková, Mliečno, Šamorín
Miško Malík, Ivánka pri Dunaji
Danko Malík, Ivánka pri Dunaji
Sofia Bugáňová, Bratislava
Hana Hrivnáková, Pezinok
Matejko Keszöcze, Bratislava – hlavná cena
Ondrejko Suchánsky, Bratislava
Matej Smilka, Bratislava
Emma Ondrejkovičová, Istrijská 16, Bratislava

Zdroj: TASR, Odbor komunikácie MŽP SR

Foto: Vodohospodárska výstavba, š.p.