Kontakty Blind friendly Mapa stránky Magyar English
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

Začala sa výstava o živote vtákov v Dunajských luhoch

29.11.2011

Témy výstavy - ako ochrana vzácnych druhov vtáctva okolia Dunaja, obnova ich prirodzených životných podmienok, schopnosť prirodzených lužných lesov zadržať značné množstvo vody pri povodniach, ale aj revitalizácia starých riečnych ramien a obnova prirodzeného charakteru brehov sú zaujímavé nielen pre obyvateľov žijúcich v bezprostrednej blízkosti Dunaja, ale aj pre iné regióny Slovenska.

Priestor na tvorivosť a hru ponúkajú aj ostatné časti výstavy. Tou je bezpochyby veľká mapová skladačka Žitného ostrova – oblasti, ktorá vďačí Dunaju za úrodnú pôdu a najväčšiu zásobáreň pitnej vody v strednej Európe alebo Dunajská ponorka, v ktorej sa dá spoznať tajomný svet pod hladinou Dunaja, hra o prírode na magnetickej tabuli a mnohé ďalšie.

Súčasťou výstavy sú aj maľované panely znázorňujúce cyklus života riečnej krajiny. Obrazy návštevníkov postupne prevedú z prostredia samotnej rieky do okolitých lužných lesov. Zároveň ich oboznámia s druhmi stromov rastúcich pri brehoch rieky. Pochopia, ako sa vŕby vyrovnávajú s prebytkom vody, ale aj to, ako sa postupne mení tvrdosť dreva týchto drevín. Súčasťou výstavy sú aj drevené modely vtákov v životnej veľkosti, ktoré sú umiestnené vo verných napodobeninách svojich skutočných hniezdisk.

Výstava bola vytvorená vďaka medzinárodnému slovensko-maďarskému projektu Ochrana vtáctva Podunajska. Pripravená je v slovenskom aj maďarskom jazyku a doplnená o odborný výklad významu jednotlivých prvkov, čo poskytuje ucelený obraz o kolobehu života v okolí našej najväčšej rieky.

Celkový počet obrázkov v galérii: 0

Beatrice Hudáková