Kontakty Blind friendly Mapa stránky Magyar English
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

VLÁDA: Transpetrol má odviesť do rozpočtu dodatočných 15 miliónov eur pre SVP

19.12.2011

Návrh vychádza z dohody Koaličnej rady pri príprave návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2012 až 2014. "Vzhľadom na závažnosť problematiky a výšku pôžičky je materiál predkladaný na schválenie vláde SR, napriek tomu, že nemá priamy vplyv na rozpočet verejnej správy a ide o priamy vzťah medzi akciovou spoločnosťou a štátnym podnikom," vysvetľuje v sprievodnom materiáli envirorezort.

Dôvodom tohto rozhodnutia je skutočnosť, že v posledných troch rokoch prišlo k zásadnému poklesu, respektíve nefinancovaniu neregulovaných platieb zo strany štátu a kumulácii stratovosti podniku. Rozdiel medzi skutočne vynaloženými výdavkami na naregulované platby a tými, ktoré boli skutočne poukázané z rozpočtu, dosiahol podľa odhadov od roku 2008 viac ako 62 miliónov eur.

Ministerstvo upozorňuje, že v prípade, ak nedôjde k realizácii nenávratnej finančnej pomoci z Transpetrolu a pri predpoklade, že začiatkom roka 2012 bude mať SVP vyčerpaných minimálne 10 miliónov eur z kontokorentného úveru na krytie prevádzkových výdavkov, nastane riziko, že podnik nedokáže zabezpečiť už od januára 2012 žiadnu starostlivosť o strategický majetok štátu. Zároveň hrozí, že SVP nedokáže zabezpečiť protipovodňovú ochranu životov a majetku občanov. Ohrozené by bolo aj vyplácanie celých miezd pre 3600 zamestnancov v priebehu budúceho roka.

 

Zdroj: TASR

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona“.