Kontakty Blind friendly Mapa stránky Magyar English
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

Komisia pre klimaticko-energetický balíček zanikne

19.12.2011

Komisia pre koordináciu politiky zmeny klímy by mala na základe svojho štatútu zabezpečovať medzirezortnú koordináciu pre túto tému. Medzi jej hlavné úlohy bude patriť kontrola plnenia prijatej národnej politiky na zabezpečovanie klimaticko-energetického balíčka a opatrení pre sledované oblasti.

Klimaticko-energetický balíček, ktorý Európska komisia oficiálne predstavila 23. januára 2008, je súborom legislatívnych noriem, ktorých cieľom je zabezpečiť praktické naplnenie záväzkov Európskej únie. Medzi tie patrí zníženie emisií skleníkových plynov do roku 2020 minimálne o 20 percent v porovnaní s úrovňou v roku 1990, zabezpečiť 20-percentný podiel v rámci spotreby energie z obnoviteľných zdrojov a dosiahnutie desaťpercentného podielu biopalív v spotrebe EÚ.

Po zohľadnení predchádzajúceho zníženia emisií by Slovensko do roku 2020 nemalo zvýšiť emisie o viac ako 13 percent. SR má zároveň zvýšiť využívanie obnoviteľných zdrojov energie v pomere k hrubej konečnej energetickej spotrebe zo 6,7 percenta v roku 2005 na 14 percent v roku 2020.

Zdroj: TASR

„Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona“.