Kontakty Blind friendly Mapa stránky Magyar English
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

Počasia je dosť. Peňazí o to menej!

22.04.2011

SHMÚ malo rozsiahlu internetovú stránku s obrovským množstvom podstránok a s postupným dobudovávaním služieb sa všetky dostávali aj na verejnosť. Vďaka tejto otvorenosti sa počas zlyhania serverov napríklad zistilo, že denne sa asi stotisíckrát snažili iné servery sťahovať dáta z SHMÚ automaticky. Počas odstávky sa teda zistilo, že mnohé údaje sa z SHMÚ dostávali von nelegálne.

SHMÚ má k dispozícii aj jeden superpočítač, ale časť jeho verejných služieb bežalo ešte pod operačným systémom Windows 95. Znamená to, že v rokoch, keď bolo viac rozpočtových prostriedkov, sa systematicky nerobili potrebné investície, čo následne viedlo k znefunkčneniu verejnej stránky Ústavu.

Ústav je pritom členom mnohých medzinárodných organizácií a sietí, vďaka ktorým sa dostáva k overeným, presným a autorizovaným informáciám. Len za členstvo v družicovej sieti EUNETSAT platí SHMÚ ročne 760 tisíc eur, medzinárodná sieť na prepočítavanie predpovedných modelov stojí Slovensko 100 tisíc libier (cca 160 tisíc eur). Spolu s ostatnými medzinárodne prevádzkovanými službami je to asi 900 tisíc eur ročne. SHMÚ je jedinou organizáciou, ktorá zbiera informácie o počasí na území Slovenska a dáva ich k dispozícii iným krajinám.

SHMÚ a rezort životného prostredia budú okrem hľadania financií na riešenie investícií do IT pre meteorológov pracovať aj na tom, ako okrem zákonných povinností zverejňovať čoraz viac informácií z Ústavu. Budúcnosťou je presné stanovenie, ktoré služby SHMÚ sú verejnými službami a majú byť dostupné pre každého bezodplatne. Súkromné stránky predpovedí počasia sú síce mnohokrát rýchle a dynamické, v grafickej podobe pútavé, ale nedosahujú presnosť informácií SHMÚ.

 

Attila Lovász