Verzia stránky pre slabo vidiacich (Prejsť na grafickú verziu)

Nachádzate sa tu:  MŽP - Tlačové správy - Štátny tajomník Ján Ilavský odcestuje na zasadnutie Výboru UNESCO pre Svetové dedičstvo


Začiatok stránky:

Štátny tajomník Ján Ilavský odcestuje na zasadnutie Výboru UNESCO pre Svetové dedičstvo

V dňoch 28. júna až 8. júla 2015 bude v nemeckom Bonne 39. zasadnutie Výboru UNESCO pre Svetové kultúrne a prírodné dedičstvo. Slovenskú republiku bude na podujatí zastupovať štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Ján Ilavský. Envirorezort chce zasadnutie využiť aj na osobitnú sprievodnú prezentáciu dvoch lokalít, ktoré boli zaradené do zoznamu svetového dedičstva. Ide o lokalitu Jaskyne Aggtelekského a Slovenského krasu a Karpatské bukové pralesy a staré bukové lesy Nemecka.

Počas sprievodného podujatia zástupcovia envirorezortu predstavia nové filmy o oboch lokalitách s možnosťou odbornej diskusie. Cieľom je na medzinárodnej úrovni ukázať nielen prírodné hodnoty, ale aj prediskutovať výzvy, ktoré sú súčasťou plnenia týchto medzinárodných záväzkov. Na programe zasadnutia budú aj národné správy o stave ochrany pamiatok zapísaných na zozname, medzi ktorými je aj hodnotiaca správa o Karpatských bukových pralesoch a starých bukových lesoch Nemecka.

Lokalita Jaskyne Aggtelekského a Slovenského krasu bola zapísaná do zoznamu v roku 1995 a predstavuje unikátny slovensko-maďarský jaskynný systém. Pri príležitosti 20. výročia zápisu sa v septembri 2015 uskutoční podujatie pod záštitou prezidentov oboch krajín.
Karpatské bukové pralesy a staré bukové lesy Nemecka boli zapísané do zoznamu najskôr v roku 2007, ako slovensko-ukrajinský projekt. Neskôr, v roku 2011, bola táto lokalita rozšírená o cenné lesné ekosystémy v Nemecku.

Slovenská republika pokračuje v opatreniach na zviditeľnenie ochrany prírody (napr. vydaním zberateľských mincí), ale predovšetkým na využitie možnosti právnych a finančných nástrojov na zabezpečenie ochrany a trvalo udržateľného využívania prírodných oblastí. Zásadná je podpora relevantných sektorov a miestnych zainteresovaných subjektov.

Odbor komunikácie MŽP SR

 

Koniec obsahu.


menu:

vyhľadávanie:

 

Koniec stránky.