Verzia stránky pre slabo vidiacich (Prejsť na grafickú verziu)

Nachádzate sa tu:  MŽP - Tlačové správy - Minister Peter Žiga odovzdal prvé protipovodňové balíčky


Začiatok stránky:

Minister Peter Žiga odovzdal prvé protipovodňové balíčky

Celkovo 621 protipovodňových balíkov určených pre obce, 1 326 zariadení pre technické zásahové vybavenie Hasičských staníc a 129 zariadení pre vodohospodárov. To všetko získajú vďaka veľkému projektu Aktívne protipovodňové opatrenia podporeného v rámci Operačného programu Životné prostredie, patriaceho pod Ministerstvo životného prostredia SR. Prvé protipovodňové balíčky za vyše 63 miliónov eur slávnostne odovzdal minister životného prostredia Peter Žiga spoločne s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom na symbolickom mieste, pri sútoku Dunaja a Moravy v Devíne, ktorý je pravidelne skúšaný veľkou vodou.

„Pravidelne a bohužiaľ stále častejšie sme svedkami veľkých výkyvov počasia, keď extrémne sucho striedajú intenzívne dažde a po nich sa privalí povodeň. A vtedy vodohospodári, ktorí sú skúsení profesionáli, spoja svoje sily s hasičmi, záchranármi a často aj s vojakmi, aby ochránili ľudí a ich majetok. Lenže tam už nestačí len nasadenie, vôľa a odhodlanie, nemenej dôležitá je taktiež výstroj,“ povedal minister životného prostredia Peter Žiga.

Vodohospodári, hasiči a starostovia potrebujú výstroj na úrovni 21. storočia, aby mohli ľuďom vo vypätých chvíľach efektívne pomáhať. Každý protipovodňový balík určený pre obce obsahuje kalové čerpadlo, generátor elektrickej energie, prenosné osvetlenie, povodňové bariéry, elektrické kalové čerpadlo, plávajúce čerpadlo a set náradia. Protipovodňové balíky budú postupne distribuované do najohrozenejších častí Slovenska. „Ako ministra životného prostredia SR ma teší, že sme po dnešku na veľkú vodu pripravení lepšie ako v minulosti,“ zdôraznil šéf envirorezortu Peter Žiga.

Veľký projekt v celkovej výške 63 111 175 eur odsúhlasil Brusel koncom marca tohto roku. Z kohézneho fondu je financovaných 53 644 498 eur a 9 466 677 eur zo štátneho rozpočtu. Cieľom projektu je zabezpečenie aktivít zameraných na aktívnu ochranu pred povodňami. Cieľ bol definovaný na základe zhodnotenia aktuálnej situácie technického vybavenia profesionálnych intervenčných jednotiek Hasičského a záchranného zboru (HaZZ), dobrovoľného hasičského zboru a správcu vodných tokov a povodí Slovenského vodohospodárskeho podniku v rámci aktívnych protipovodňových opatrení, zistených povodňových rizík z hľadiska krátkodobého a strednodobého časového horizontu v SR, detailných analýz týkajúcich sa výkonu povodňových záchranných a zabezpečovacích prác. Projekt zároveň nadväzuje na doteraz realizované protipovodňové opatrenia v SR.

Odbor komunikácie MŽP SR

 

Koniec obsahu.


menu:

vyhľadávanie:

 

Koniec stránky.