Verzia stránky pre slabo vidiacich (Prejsť na grafickú verziu)

Nachádzate sa tu:  MŽP - Tlačové správy - Obnova Vrátnej doliny je hotová, stála 12 miliónov


Začiatok stránky:

Obnova Vrátnej doliny je hotová, stála 12 miliónov

Obnova Vrátnej doliny, ktorú v júli po prietrži mračien na viacerých miestach poškodila prívalová vlna vody a skál, stála vyše 12 miliónov eur. Jedinú prístupovú cestu až po lanovku na Chleb sprístupnia pre verejnosť pred Vianocami, aktuálne je otvorená len po lokalitu Starý dvor a do osady Štefanová. Lanovku na hrebeň Malej Fatry chcú v prípade úspešných záťažových skúšok spustiť 26. decembra. Po obhliadke doliny to konštatoval minister životného prostredia Peter Žiga.

„Všetky zložky, ktoré sa podieľali na záchranných a zabezpečovacích prácach, ako aj na rekonštrukčných prácach - Slovenský vodohospodársky podnik (SVP), Žilinský samosprávny kraj (ŽSK), obec Terchová a Štátny geologický ústav Dionýza Štúra -zahlásili, že je hotovo. Vrátna dolina je opäť v takom stave, ako sa patrí a znova môže prinášať radosť jej obyvateľom a turistom,“ povedal minister. Pripomenul, že vláda SR po katastrofe vyčlenila 3 milióny eur na okamžité práce pri výstavbe cesty. „Pomohla obci Terchová sumou 2,5 milióna eur a v rámci záchranných a zabezpečovacích prác SVP urobil na úseku asi jedného kilometra práce, ktoré súviseli so spevnením brehov a zabezpečením toku Varínky. Druhý stupeň povodňovej aktivity bol zrušený 25. novembra o 12. hodine. Čiže, všetky dovtedy urobené práce v rámci záchranných a zabezpečovacích prác budú uhradené zo štátneho rozpočtu na základe správy povodňovej komisie, dodal Peter Žiga.

Úprava zničeného koryta a spevnenie brehov potoka Varínka stáli vodohospodárov 2,3 milióna eur. „Úpravy, ktoré sme robili, boli po dohode s orgánmi ochrany prírody také, aby sme nenarušili toto prostredie. Snažili sme sa urobiť už také riešenia, aby boli prírode blízke, ale zároveň, aby aj do budúcnosti odolali, nehovorím, že storočnej vode, ale aspoň nejakej väčšej vode,“ povedal generálny riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku Marián Supek. Na siedmich kilometroch vodného toku použili vodohospodári vyše 20-tisíc metrov kubických lomového kameňa a zároveň odviezli vyše 20-tisíc metrov kubických naplavenín. Koryto Varínky museli dať do pôvodného stavu bez použitia betonáží, keďže ide o územie národného parku s tretím až piatym stupňom ochrany. Navyše, kameň, ktorým vodohospodári spevňovali brehy, museli na žiadosť ochranárov voziť zo vzdialenejšieho lomu, ktorého kameň farebne viac pasoval do malofatranskej doliny.

Rekonštrukcia takmer šiestich kilometrov jedinej prístupovej cesty do turisticky obľúbenej Vrátnej doliny a súvisiace záchranné a zabezpečovacie práce stáli Žilinský samosprávny kraj takmer šesť miliónov eur. Ďalších 1,4 milióna eur dala krajská samospráva na odstraňovanie následkov povodňových škôd, približne polovicu by im mala preplatiť poisťovňa. „Do konca roka by sme mali mať ukončené všetky práce s výnimkou finálneho obloženia železobetónových oporných múrov, ktoré sa museli robiť nanovo v tých úsekoch ciest, ktoré boli úplne zničené a tieto oporné múry budú obkladané v priebehu jari a leta budúceho roka, pretože technologické postupy nám neumožňujú robiť tieto práce v tomto počasí,“ povedal podpredseda Žilinského samosprávneho kraja Jozef Štrba. Obec Terchová potrebovala na odstránenie povodňových škôd takmer 2,5 milióna eur. „Reálne som odhadoval, že to nestihneme ani za rok. Pretože stotisíc metrov kubických nánosov, zasypané autá a spúšť, ktorá tu bola, naplavené dreviny, vyzeralo to veľmi hrozne. Podarilo sa nám urobiť kus práce a Vrátna je momentálne pripravená na to, aby prijala turistov. Aby tu mohli fungovať a chodiť tak, ako po minulé roky,“ dodal starosta obce Milan Laurenčík.

Prívalový dážď a rozbúrený potok Varínka v pondelok 21. júla na viacerých miestach podmyli jedinú prístupovú cestu do Vrátnej doliny, voda vytrhla kusy asfaltu a spolu s hlinou a skalami zmietla aj päťdesiat zaparkovaných áut. Dolnú stanicu kabínkovej lanovky na Chleb zasypali nánosy kameňov. Horská chata Vrátna zostala zatopená a na cestu pod ňou sa zosunul svah. Desiatky turistov zostali odrezaných na chate aj na hrebeni Malej Fatry. Záchranárom sa ešte v ten deň, v neskorých večerných hodinách, podarilo z chaty Vrátna a stanice lanovky pod vrcholom Chlebu evakuovať 122 ľudí. Živelná pohroma si nevyžiadala žiadne obete ani zranených.

SITA, TASR, Odbor komunikácie MŽP SR

 

Foto: TASR, SITA

Koniec obsahu.


menu:

vyhľadávanie:

 

Koniec stránky.