Kontakty Blind friendly Mapa stránky Magyar English
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

Minister Peter Žiga: „Chceme viac peňazí na protipovodňovú ochranu aj pre SHMÚ.“

02.12.2014

Bojovať proti povodniam až v momente, keď obyvateľov Slovenska ohrozuje veľká voda, je neskoro. Na povodne sa treba pripraviť vopred, pričom investícia do prevencie sa mnohonásobne vráti. Vyhlásil to v parlamente minister životného prostredia Peter Žiga, keď požiadal poslancov o zvýšenie rozpočtu envirorezortu, najmä na protipovodňové opatrenia.

Minister poukázal na to, že v návrhu rozpočtu na rok 2015, o ktorom sa aktuálne v parlamente diskutuje, nie sú zabezpečené peniaze na protipovodňové opatrenia a udržiavanie splavnosti vodných ciest. "Apelujem na poslancov, ako aj na ministerstvo financií, aby schválili zvýšenie rozpočtu pre ministerstvo životného prostredia minimálne o 15 miliónov eur. Z tejto sumy by cca 13 miliónov eur smerovalo pre Slovenský vodohospodársky podnik," vysvetlil šéf envirorezortu Peter Žiga.

Z peňazí by sa podľa slov ministra budovala protipovodňová ochrana mesta Košice a Kežmarku, ako aj ďalšie úpravy potokov či stavanie poldrov. Ďalšie dva milióny eur by mali smerovať do Slovenského hydrometeorologického ústavu na skvalitnenie hydrometeorologických predpovedí v spolupráci s vodohospodármi.

Odbor komunikácie MŽP SR, TASR