Verzia stránky pre slabo vidiacich (Prejsť na grafickú verziu)

Nachádzate sa tu:  MŽP - Tlačové správy - Výstavbu poldrov v Kežmarku komplikuje majetkovo-právne vysporiadanie pozemkov


Začiatok stránky:

Výstavbu poldrov v Kežmarku komplikuje majetkovo-právne vysporiadanie pozemkov

Problém s povodňami v Kežmarku sa systematickejšie neriešil od roku 2010, keď mesto i okolité obce postihli ničivé povodne. Situáciu sa operatívne rozhodlo riešiť Ministerstvo životného prostredia SR prostredníctvom programu protipovodňových opatrení v rámci Slovenska. Zastaviť vodu ešte predtým, ako príde do Kežmarku sa dá suchými nádržami, vybudovanými nad mestom. Tu sa ale rezort životného prostredia stretáva s problémom vyrovnania majetkových vzťahov na pozemkoch, kde by tieto poldre mali byť.Petíciu za riešenie protipovodňovej situácie si osobne v Kežmarku prevzal minister životného prostredia Peter Žiga.

„Vytvorili sme koncepciu protipovodňových opatrení v rámci Slovenska, identifikovali sme viac ako 550 miest, ktoré sú povodňami ohrozené. Snažíme sa nájsť riešenia, tu v Kežmarku sme doteraz nedokázali urobiť opatrenia, ktoré by odstránili úplne ten diskomfort občanov. Problém je, že koryto potoka Ľubica v Kežmarku je úzke a prietok veľkej vody je malý,“ povedal minister životného prostredia Peter Žiga.

V prípade Kežmarku je potrebné postaviť dva poldre. Jeden z nich je už v štádiu riešenia, mal by byť vybudovaný na pozemkoch Vojenských lesov a majetkov SR, kde by nemal byť problém s majetkovo-právnym vyrovnaním. „V druhom prípade je to trošku komplikovanejšie, takže to nebudeme vedieť riešiť okamžite, ale budeme sa musieť vysporiadať s vlastníkmi. To je možno aj výzva k miestnym občanom, aby nám pomohli v tejto veci a riešili to spolu s nami,“ upozornil minister Peter Žiga. Majetkovo-právne vyrovnanie pozemkov je problém aj v prípade, že by rezort na výstavbu poldrov žiadal peniaze z Európskej únie. „Európska komisia dokáže prideliť prostriedky len takým subjektom, ktoré majú vysporiadané majetkové vzťahy,“ zdôraznil šéf envirorezortu. 

„Som ministrom dva roky a snažím sa riešiť problémy veľmi operatívne a tak, ako mi to dovoľujú prostriedky. Tu však máme naozaj problém s vysporiadaním pozemkov. My predsa nemôžeme riešiť protipovodňové opatrenia, keď s tým nesúhlasí vlastník pozemkov,“ uzavrel minister Peter Žiga.

V prípade, že sa nebude dariť získať prostriedky z eurofondov, ministerstvo bude musieť poldre financovať zo štátneho rozpočtu. Minister envirorzortu je presvedčený, že pre také prípady, ako je Kežmarok sa nájde priestor aj pre využitie štátnych zdrojov.

Odbor komunikácie MŽP SR, TASR

 

Koniec obsahu.


menu:

vyhľadávanie:

 

Koniec stránky.