Kontakty Blind friendly Mapa stránky Magyar English
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

Prezident odobril ústavný zákaz vývozu vody do zahraničia

05.11.2014

Ústavný zákaz vývozu vody zo Slovenska od decembra platí. Prezident SR Andrej Kiska podpísal novelu základného zákona štátu, ktorú parlament schválil.

V Ústave SR v článku 4 pribudne nový odsek: „Preprava vody odobratej z vodných útvarov nachádzajúcich sa na území SR cez hranice SR dopravnými prostriedkami alebo potrubím sa zakazuje; zákaz sa nevzťahuje na vodu na osobnú spotrebu, pitnú vodu balenú do spotrebiteľských obalov na území SR a minerálnu vodu balenú do spotrebiteľských obalov na území SR a na poskytnutie humanitárnej pomoci a pomoci v núdzových stavoch. Podrobnosti o podmienkach prepravy vody na osobnú spotrebu a na poskytnutie humanitárnej pomoci a pomoci v núdzových stavoch ustanoví zákon". Doteraz sa v stručnom článku 4 uvádzalo: „Nerastné bohatstvo, jaskyne, podzemné vody, prírodné liečivé zdroje a vodné toky sú vo vlastníctve SR".

Novelu ústavy predložila vláda po tom, keď pôvodný návrh novely zákona o vodách čelil kritike opozície a niektorých občanov. Minister životného prostredia Peter Žiga rázne odmietol obviňovanie zo zámeru privatizovať vodné zdroje. Zdôrazňoval potrebu chrániť vodu ako strategickú surovinu pre občanov Slovenska, čoho dôkaz je ukotvenie zákazu vývozu vody do zahraničia priamo v ústave.

TASR, Odbor komunikácie MŽP SR