Verzia stránky pre slabo vidiacich (Prejsť na grafickú verziu)

Nachádzate sa tu:  MŽP - Tlačové správy - MŽP SR: V Tatrách je rekordne veľa kamzíkov


Začiatok stránky:

MŽP SR: V Tatrách je rekordne veľa kamzíkov

Celkovo 1389 kamzíkov napočítali ochranári a lesníci počas októbrového spočítavania na území celého Tatranského národného parku. Na slovenskej strane Tatier žije z celkového počtu 1018 kamzíkov. Tohtoročné jesenné spočítanie len potvrdilo už minuloročné údaje o rekordných stavoch kamzičej populácie v Tatrách. Kamzičiu zver spočítali pracovníci partnerských organizácií – Správy Tatranského národného parku, Štátnych lesov TANAP-u, poľského Tatranského národného parku, Mestského podniku Spišská Belá a členovia stráže prírody.

Hlavným cieľom spočítavania kamzíkov je sledovanie stavov tohto vzácneho živočícha. V jesenných mesiacoch sa spočítavajú kamzíky pre poznanie kmeňových stavov pred zimou. Z celkového počtu 1389 kamzíkov ochranári a lesníci napočítali 186 capov, 346 kôz a 128 mláďat. Pri ostatných nebolo možné určiť pohlavie vzhľadom na veľkú vzdialenosť od kamzíkov.

Najnižší počet kamzíkov bol zaznamenaný koncom 90-tych rokov minulého storočia. Počet kamzíkov klesol až na hranicu 200 jedincov. Donedávna najpočetnejšie stáda sa v národnom parku vyskytovali v rokoch 1964 až 1965, kedy na tatranských svahoch žilo až do tisíc kamzíkov. V jeseni minulého roka bolo napočítaných 1186 kamzíkov.

Odbor komunikácie MŽP SR

Foto: Správa TANAP

Koniec obsahu.


menu:

vyhľadávanie:

 

Koniec stránky.