Verzia stránky pre slabo vidiacich (Prejsť na grafickú verziu)

Nachádzate sa tu:  MŽP - Tlačové správy - Mladé bociany spod Tatier opúšťajú svoje hniezda. Online prenosy budú pokračovať o rok


Začiatok stránky:

Mladé bociany spod Tatier opúšťajú svoje hniezda. Online prenosy budú pokračovať o rok

Celkovo desať mláďat bocianov bielych, z toho päť v Pribyline, štyri v Partizánskej Ľupči a jedno v Demänovej, sledovali tisícky divákov denne prostredníctvom živých prenosov. Kamery spod Tatier nainštalovali ochranári z rezortnej organizácie Ministerstva životného prostredia SR – Štátnej ochrany prírody SR, Správy Tatranského národného parku. Mladé bociany v týchto dňoch opúšťajú svoje hniezda, a preto sa online prenosy ukončili. Vzhľadom na veľký záujem verejnosti chcú ochranári so živými prenosmi z hniezd bocianov pokračovať aj na budúci rok.

Bociany tento rok na svoje hniezdiská na Liptov prileteli o niečo skôr. Ochranári vynaložili veľa úsilia, aby vybavili nové povolenia na umiestnenie kamier. V krátkom čase sa im podarilo nainštalovať prenosovú aparatúru až na 3 podtatranské hniezda. Počas monitorovania hniezd nechýbali dramatické momenty, no nakoniec ani raz nebolo potrebné aby zasiahol človek. Príroda si všetko vyriešila sama a mladé bociany úspešne vyleteli.

Pre mladé bociany je toto najcitlivejšie a najnebezpečnejšie obdobie. Začínajú sa učiť lietať v termickom prúdení aby následne využili vzdušné prúdy a koncom augusta zvládli cestu do Egypta k južnému Nílu, niektoré ešte ďalej. Teraz pri vyhľadávaní potravy na zemi na nich čakajú rôzne nástrahy. Sú to predátori ako líška, kuna, mačka alebo túlavý pes. Mladý bocian ešte nemá také letové schopnosti aby predátorom na zemi rýchlo odletel.

Bociany sa postupne vydávajú na dlhú cestu do afrických zimovísk. Sťahujú sa v menších skupinách, alebo sa pred odletom združujú do veľkých kŕdľov, v ktorých môže byť aj niekoľko desiatok jedincov.

Odbor komunikácie MŽP SR, Správa TANAPu

Foto: Správa TANAPu

Koniec obsahu.


menu:

vyhľadávanie:

 

Koniec stránky.